Nadmiar wody może być szkodliwy!

Aneta Rachwał - Adamczyk Listopad 4, 2014 0
Nadmiar wody może być szkodliwy!

Niemalże zawsze słyszymy, że należy pić duże ilości, aby nasz organizm każdego dnia idealnie pracował, zaś my sami cechowali się doskonałym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Jednakże, ostatnim czasem udowodniono, że jeżeli w organizmie mamy do czynienia z nadmiarem wody, może być on po prostu szkodliwy.

Szkodliwa hiponatremia

Jeżeli w organizmie człowieka występuje nadmiar wody, takie zjawisko nosi nazwę hiponatremii i charakteryzuje się niedoborem sodu. Stan ten może wystąpić przede wszystkim u osób, które aktywnie uprawiają sport i nadmiernie spożywają wodę, nawet w sytuacji, kiedy nie chce im się pić. Musimy zdawać sobie sprawę, że w chwili, kiedy pijemy zbyt duże ilości wody, we krwi spada ilość sodu a tym samym może dojść do powstawania obrzęków, nawet bardzo groźnego obrzęku mózgu.

Pierwsze objawy hiponatremii

  • Kurcze mięśni
  • Obrzęki
  • Nudności
  • Wymioty
  • Dezorientacja
  • Utrata przytomności

Ile wody powinniśmy pić?

Jeżeli aktywnie żyjemy, każdego dnia uprawiamy sport, z całą pewnością powinniśmy pić znaczne ilości wody, jednakże nie możemy robić tego przesadnie. Wielu trenerów, czy też dietetyków zaleca, aby pić dużo, wody jednakże pamiętać także musimy, że nie wolno nam przesadzać, a tym samym po prostu pić „ na zapas”. Nie możemy martwić się, że po intensywnym treningu nasz organizm będzie odwodniony, a tym samym musimy na zapas uzupełnić w nim płyn. Jest to istotne, ponieważ udowodniono, że zdarzają się śmiertelne wypadki, które to spowodowane są zbyt dużą ilością wody w naszym organizmie.

Odwodnienie organizmu rozpoczyna się dopiero wówczas, kiedy z ciała wyparuje około trzy procent masy ciała osoby aktywnie uprawiającej sport. Zatem aby nie doprowadzić do takiego stanu rzeczy, trzeba wypić sporo wody, jednakże w ciągu jednego dnia jej spożycie nie może przekraczać dwóch litrów. Warto wspomnieć, że ilość wypijanej wody, należy także ściśle dostosować do tego ile w czasie ćwiczeń jesteśmy wstanie jej wypocić.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline