Nasiona konopi – dlaczego warto wprowadzić je do codziennej diety?

Marcin Lipiec 13, 2016 0
Nasiona konopi – dlaczego warto wprowadzić je do codziennej diety?


Nasiona konopi siewnych coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach w dziale zdrowej żywności. I nic dziwnego – zawarte w nich składniki doskonale wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, a ponadto wykorzystywane są w kosmetologii. Dlaczego warto wprowadzić je do swojego menu?

Konopie siewne, a marihuana

Konopie siewne bardzo często mylone są marihuaną, czyli konopiami indyjskimi. Oczywiście jest to błąd i chociaż nasiona marihuany feminizowane są w Polsce dostępne i legalne, wyhodowanie z nich roślin jest już postępowaniem wbrew prawu. Konopie siewne znane są w naszym kraju od lat – wykorzystuje się je m. in. w przemyśle. Nie zawierają żadnych substancji psychoaktywnych, a nawet przeciwnie – spożywanie nasion konopi siewnej i pozyskiwanego z nich oleju korzystnie wpływa na nasze zdrowie i urodę.

Zdrowe składniki

W nasionach konopi siewnej zawarte są kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 w idealnym dla naszego zdrowia stosunku 3:1. Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać tych składników, dlatego tak istotne jest spożywanie produktów, które je zawierają. Kwasy tłuszczowe mają właściwości zmniejszające ryzyko zawału serca, powstawania zakrzepów oraz obniżające ciśnienie krwi. Ich obecność w codziennej diecie pomaga też zwalczyć stany zapalne stawów oraz uporać się z chorobami skórnymi. Podobne działanie przyniesie spożywanie oleju konopnego – o jego właściwością można przeczytać na doz.pl.

 nasiona konopi

Z czym to się je?

W sklepach można kupić nasiona konopi w formie

  • łuskanych,
  • niełuskanych,
  • zmielonych ziaren.

Nasiona niełuskane mają więcej węglowodanów i błonnika od ziaren łuskanych, zaś te drugie są znacznie bogatsze w białka i tłuszcze. Można dodawać je do pieczywa wypiekanego w domu, sałatek, płatków śniadaniowych, owocowych koktajli, albo po prostu traktować jako przekąskę między posiłkami – będzie to zdecydowanie zdrowsza alternatywa dla słodyczy.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline