Jak nawadnianie wpływa na zdrowie organizmu?

Bartek M. Luty 14, 2017 0
Jak nawadnianie wpływa na zdrowie organizmu?


Mocno propagowane w ostatnich latach picie wody nie jest przypadkowe. Woda to coś więcej niż napój chłodzący. To niezbędny składnik diety, bez wody nie ma życia.

Mówi się, że człowiek może wytrzymać bez jedzenia aż czterdzieści dni. Ta sama mądrość ludowa głosi, że bez wody człowiek przeżyje zaledwie tydzień. I nie będzie to przyjemny tydzień. Odwodnienie organizmu, chociaż brzmi niewinnie, w rzeczywistości jest bardzo poważną i zagrażającą życiu dolegliwością.

Pierwsze symptomy są mało niepokojące, senność i spadek koncentracji można przypisać zmęczeniu. Spierzchnięte wargi i język zazwyczaj odzyskają nawilżenie po łyku dowolnego napoju, nawet niskoalkoholowego. Jednak to tylko chwilowa i złudna poprawa.

Kolejnymi objawami odwodnienia są zawroty głowy, zasłabnięcia, omdlenia i drgawki. Niestety te dolegliwości często są mylnie interpretowane, zamiast po wodę, sięgamy po preparaty przeciwzapalne, mylnie sądząc, iż to początki infekcji.

Ostatnie stadium odwodnienia to zaburzenia pracy serca i układu krążenia. W efekcie możemy spodziewać się zawału, udaru, a nawet śmierci. Więcej o skutkach odwodnienia można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl.

Można by powiedzieć, że nawadnianie organizmu po prostu odwróci skutki uboczne odwodnienia. Po części tak, ale to nie wszystko. Każdy, kto zdecydował się na regularne picie dużej ilości wody, wie, jak dobroczynnie wpływa to na organizm. Już po kilku dniach znika bezsenność. Co więcej, poranna pobudka przebiega łatwiej i jest mniej przykra. Wzrasta wydajność psychofizyczna organizmu. Poszczególne organy są lepiej ukrwione i dotlenione, pracują wydajniej. Skóra jest lepiej nawilżona, nabiera blasku, zmarszczki ulegają wyraźnemu wygładzeniu. Ustępują dolegliwości związane z chorobami serca oraz stawów, które dzięki nawodnieniu zyskują więcej elastyczności.

Wszystkie te dobrodziejstwa zawdzięczamy zawartym w wodzie elektrolitom. To one odpowiadają za transport wody na poziomie komórkowym, a także za prawidłowe funkcjonowanie połączeń nerwowych. To dzięki nim ustają skurcze mięśni, senność i kłopoty z pamięcią.

Regularne picie wody pomaga także w walce z nadwagą. Przyjmowanie dużych ilości płynów znacznie zmniejsza uczucie głodu i całkowicie niweluje jego gwałtowne ataki. W efekcie jemy mniej, a więc chudniemy. Jest to metoda dosyć powolna, ale w pełni skuteczna. Nie występuje także ryzyko efektu jo-jo.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline