Objawy menopauzy

Aneta Rachwał - Adamczyk Grudzień 23, 2018 Możliwość komentowania Objawy menopauzy została wyłączona
Objawy menopauzy

Menopauza to stan, który prędzej czy później będzie dotyczyć każdej kobiety. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Najczęściej do tego zjawiska dochodzi pomiędzy 45 i 55 rokiem życia. Menopauza jest skutkiem obniżenia zdolności jajników do produkcji jajeczek. Ponadto również obniża się poziom estrogenów we krwi. Mimo tego, że wskazano na powyższy zakres wieku, w którym owa menopauza może występować, to jednak nie jest wykluczone, że nie może ona nastąpić znacznie wcześniej, już w wieku trzydziestu kilku lat.

Czym jest menopauza

Menopauza to ogólnie rzecz ujmując przejście z płodności do stanu bezpłodności. Jest to okres, w którym kobieta jest szczególnie narażona na różne schorzenia, w tym również mowa jest o nowotworach narządów rodnych. To okres, który może być rozpoznawany poprzez różnego rodzaju dolegliwości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że okres menopauzy charakteryzuje się nie tylko tym, że zanika miesiączka. To podstawowy objaw, aczkolwiek miesiączka nie musi zaniknąć od razu. Może to nastąpić stopniowo, może ona występować nieregularnie, może dochodzić do przerw przez jeden lub dwa miesiące. Poza tym do objawów menopauzy możemy zaliczyć chociażby zwiększenie wagi ciała, wahania nastroju, uderzenia gorąca, zwiększona kruchość kości, zmiany zachodzące w układzie krążenia, zmiany w układzie moczowym, zmiany w wyglądzie skóry czy też zmiany zachodzące w piersiach.

Lekarska pomoc

W tym czasie warto jest udać się do lekarza, warto zadbać o swój nastrój, o dobre emocje, warto jest udać się do endokrynologa, dzięki czemu hormony będą pod stałą kontrolą. Menopauza to oczywiście nie jest choroba, ale jest to czas, w którym zdrowie znajduje się w bardzo szczególnym stanie, a kobieta potrzebuje szczególnego wsparcia od swojego otoczenia, od osób najbliższych. Zwiększone ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób powoduje, że powinna ona znacznie częściej poddawać się różnym badaniom profilaktycznym, aby wykluczyć możliwość wystąpienia dodatkowych kłopotów zdrowotnych. Ten okres może trwać kilka lat, może jednak być znacznie krótszy.

Comments are closed.

Inline
Inline