Objawy wysokiego cholesterolu

Marcin Styczeń 5, 2018 Możliwość komentowania Objawy wysokiego cholesterolu została wyłączona
Objawy wysokiego cholesterolu

Cholesterol jest wrogiem naszego zdrowia? Nie można powiedzieć, że to cholesterol sam w sobie jest naszym wrogiem, ale raczej jego bardzo wysokie, ponadnormowe stężenie w krwi może być problemem i może powodować gorsze samopoczucie oraz zagrożenie dla naszego zdrowia. Zasadniczo jednak nikt z nas bez odpowiednich badan nie jest w stanie stwierdzić, na jakim poziomie jest jego cholesterol, gdyż bezpośrednio nie daje on jasnych objawów. Jedynym możliwym symptomem podwyższonego poziomu cholesterolu są tak zwane żółtaki cholesterolowe. Są to małe grudki wokół oczu o zabarwieniu żółtawym. Nie występują one w każdym przypadku, ale tylko w niektórych.

Objawy naglące do badań

Bezpośrednio nie można mówić o jakichś konkretnych symptomach, które wskazywałyby na podwyższony poziom cholesterolu we krwi, ale można mówić o pewnych objawach, które powinny nas nieco zaniepokoić, które powinny skłonić nas do wykonania niezbędnych badan. Do takich objawów możemy między innymi zaliczyć:

– bóle nóg,

– szybkie męczenie się nawet przy wolnym chodzeniu.

To tylko dwa elementy, aczkolwiek nie tylko to powinno nas niepokoić. Jeśli bowiem doskwiera nam otyłość, jeśli doskwiera nam nadwaga, to automatycznie jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób związanych właśnie z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Dieta to podstawa

Można zatem wysunąć bardzo prosty wniosek, że podstawowym elementem chroniącym nas przed wysokim poziomem cholesterolu we krwi nie jest nic innego jak nasz sposób odżywiania się, jak nasza dieta. Spożywanie niezdrowych pokarmów przyczynia się do tego, że mamy do czynienia właśnie z tym zjawiskiem.

Główny skutek wysokiego cholesterolu

Mówiąc o owym wysokim poziomie cholesterolu, będziemy wskazywać na zwiększone ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu, przy czym to pierwsze jest znacznie bardziej prawdopodobne. Choroba wieńcowa, która może wystąpić, w przeciwieństwie do rosnącego poziomu cholesterolu, daje już swoje znaczące objawy. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi takie elementy jak:

  • silny ból w klatce piersiowej,
  • drętwienie rąk,
  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • nudności, wymioty

Zasadniczo są to objawy, które skłaniają nas do leczenia, aczkolwiek mamy już do czynienia z pewnym skutkiem wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Tak naprawdę lepiej jest zadbać o to, aby do tego nie doszło. Warto w głównej mierze zadbać o prawidłową dietę, o to, aby nie spożywać zbyt wiele niezdrowych tłuszczów lub też unikać ich zupełnie, a przerzucić się na typowe zdrowe produkty.

Comments are closed.

Inline
Inline