Odpoczynek i sen

Aneta Rachwał - Adamczyk Maj 24, 2020 Możliwość komentowania Odpoczynek i sen została wyłączona
Odpoczynek i sen

Natura tak skonstruowała świat, żeby pozostawała w nim stała równowaga. Dzień zamienia się w noc, lato przechodzi w zimę. Gdy jedno życie się kończy, drugie dopiero zaczyna. W ten sam sposób stworzone zostało ciało człowieka. Wszystkie narządy współpracują ze sobą, tworzą układy, których działanie się zazębia. Dzięki tej wzajemnej pracy, utrzymują organizm przy życiu i w dobrej kondycji. Pozwalają człowiekowi działać na wysokich obrotach, zachować dobre samopoczucie i radość życia.

Regeneracja organizmu

Na organizm człowieka duży wpływ ma jeszcze jeden, ważny czynnik – odpoczynek. Regeneracja jest dla ciała równie ważna co aktywność. Mięśnie i umysł potrzebują odpoczynku. Mózg musi „się wyspać”.

Brak wypoczynku jest dla człowieka bardzo niekorzystny, można śmiało powiedzieć, że wręcz zabójczy. Ciało, któremu odmawiamy możliwości zregenerowania się, zaczyna się buntować. Mięśnie, które nie mają czasu na regenerację coraz silniej bolą. Szczególnie ten stan rzeczy manifestują nasze plecy, ręce i nogi. Ich praca zaczyna szwankować. Nagle nie możemy się wyprostować, podbiec czy podnieść kilku kilogramów. W ten sposób nie da się funkcjonować.

Równie wrażliwym na brak wypoczynku jest najcenniejszy z organów – mózg. W przeszłości przeprowadzono nie jeden eksperyment, którego celem było sprawdzenie, jak długo człowiek wytrzyma bez snu i jakie będą tego skutki. Po kilkudziesięciu godzinach pojawiały się halucynacje, mózg nieoczekiwanie sam się wyłączał, próbując choć odrobinę się zregenerować. Dłuższy brak snu był już bardzo niebezpieczny. Mógł prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Ciało ludzkie jest elementem przyrody. Zostało stworzone do życia w zgodzie z jej harmonią. Mimo, że świat pędzi na złamanie karku, nasza natura się nie zmienia. Nasze ciała pokazują nam, czego potrzebują. Warto ich słuchać, aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.

Comments are closed.

Inline
Inline