Odwodnienie organizmu – jak mu przeciwdziałać podczas ćwiczeń i choroby

Marcin Sierpień 17, 2016 0
Odwodnienie organizmu – jak mu przeciwdziałać podczas ćwiczeń i choroby





Organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70% z wody. Kiedy zaburzona zostaje równowaga między przyjmowanymi płynami, a ilością utraconej wody z ciała, mówi się o odwodnieniu. Jakie są objawy odwodnienia organizmu i jak im przeciwdziałać?

Odwodnienie organizmu

Woda odgrywa kluczową rolę w podstawowych procesach życiowych zachodzących w ciele. Ciecz zwilża oczy, działa jak lubrykant dla stawów, utrzymuje w dobrym zdrowiu skórę wypłukując toksyny i ułatwia prawidłowe trawienie. Kiedy w ciele ubywa wody, trzeba uzupełnić jej braki, bo zachwiana równowaga między cukrami i solami w organizmie upośledza prawidłowe funkcjonowanie. Utrata zaledwie 1-2% całej zawartości wody skutkuje wzmożonym pragnieniem i oznacza, że organizm natychmiast potrzebuje dodatkowych płynów. Chroniczne lekkie odwodnienie negatywnie wpływa na organy wewnętrzne, prowadząc do powstawania kamieni nerkowych, problemów z cholesterolem, zaparć i uszkodzenia wątroby, stawów oraz mięśni.

Przyczyny odwodnienia organizmu i jego objawy

Intensywna aktywność sportowa powoduje utratę nie tylko tłuszczu i kalorii, ale przede wszystkim wody. Właściwe nawadnianie podczas uprawiania sportu jest więc konieczne, żeby nie doprowadzić do wyczerpania organizmu i skrajnego odwodnienia. Inne czynniki powodujące ubytek płynów to:

  • Biegunka. Podczas choroby jelita przestają wchłaniać wodę z przyjmowanych pokarmów, co jest najczęstszą przyczyną odwodnień
  • Wymioty. Spowodowane zatruciem pokarmowym, nudnościami lub zatruciem alkoholowym
  • Pocenie się. Intensywne pocenie pojawiające się przy wyczerpujących ćwiczeniach, ciężkiej pracy w gorącym pomieszczeniu lub podczas gorączki
  • Cukrzyca. Niektóre leki dla diabetyków wykazują działanie moczopędne, co sprawia, że chorzy częściej oddają mocz. Muszą więc przyjmować znacznie większe ilości płynów
  • Częste oddawanie moczu. Może być spowodowane działaniem alkoholu lub niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, leków na nadciśnienie oraz psychotropowych.

Odwodnienie szybko daje o sobie znać, a pierwszy jego objaw to wzmożone pragnienie. Suche usta i opuchnięty język przypominają o konieczności wypicia szklanki wody. Kiedy ciało słabnie, pojawiają się zawroty głowy i palpitacje, a koncentracja znacznie się pogarsza świadczy to o coraz głębszym odwodnieniu. Omdlenia, zmniejszona ilość oddawanego moczu i brak pocenia się nawet w bardzo upalny dzień to sygnał, że doszło do poważnego odwodnienia. Warto przeczytać więcej o objawach i konsekwencjach odwodnienia tutaj: http://www.stoperan.pl/objawy-i-konsekwencje-odwodnienia.html.

Odwodnienie podczas biegunki

Częste oddawanie luźnego stolca pozbawia organizm płynów i wypłukuje z niego elektrolity kluczowe dla zdrowego funkcjonowania całego organizmu. Te wodne roztwory jonów biorą udział w wielu procesach biochemicznych w ciele. Wspierają m.in. wchłanianie wody i rozprowadzają ją po całym organizmie, utrzymują odpowiednią kurczliwość mięśni szkieletowych i serca oraz przenoszą impulsy elektryczne między komórkami nerwowymi. Nadmierna utrata elektrolitów prowadzi do pojawienia się pierwszych objawów odwodnienia organizmu. Dlatego w przypadku biegunki oraz innych czynników zwiększających ryzyko odwodnienia, należy przyjmować zwiększone ilości płynów – minimum 2 litry wody w ciągu dnia.

Woda może pochodzić również z owoców i warzyw, najważniejsze, żeby zachować odpowiedni poziom wody w ciele. W upalne dni oraz w stanach chorobowych powinno się zrezygnować z picia kawy, herbaty i alkoholu. Takie napoje przyczyniają się tylko do utraty wody. Przy biegunce i wymiotach warto zastosować specjalne napoje z elektrolitami, które skutecznie nawodnią organizm. Płyny przyjmowane podczas choroby powinny charakteryzować się obniżoną osmolalnością, tj. wykazywać właściwości ułatwiające wchłanianie wody bezpośrednio do tkanek i komórek (np. woda z glukozą) i mieć odpowiednią temperaturę. Przy biegunkach i wymiotach najlepiej sprawdza się podawanie ciepłej wody. Zbyt gorące napoje wywołują efekt wymiotny i przez to nasilają chorobę.

Zapobieganie odwodnieniu organizmu i jego objawom

Jako że odwodnienie może zagrozić życiu, należy zadbać o dostarczenie płynów, kiedy tylko pojawia się ich brak. Mocz o jasnym słomkowym kolorze świadczy o prawidłowym poziomie wody w ciele. Kiedy kolor uryny ciemnieje, oznacza to, że nerki zatrzymują wodę, żeby umożliwić organizmowi prawidłowe i niezaburzone niczym funkcjonowanie. W takiej sytuacji koniecznie należy zwiększyć ilość przyjmowanych napojów.

Żeby w ciągu dnia przyjąć wystarczającą ilość płynów, warto nosić ze sobą butelkę wody i co kilka minut wypijać łyk płynu. W ten sposób organizm przez cały dzień pozostanie dobrze nawodniony.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline