Odżywki energetyczne, czyli sposób na dzień pełen energii

Marcin Kwiecień 13, 2020 Możliwość komentowania Odżywki energetyczne, czyli sposób na dzień pełen energii została wyłączona
Odżywki energetyczne, czyli sposób na dzień pełen energii

Każdy z nas chciałby zaczynać dzień pełen energii. Rzeczywistość jednak przeważnie wygląda inaczej. Ledwie jesteśmy w stanie otworzyć oczy, zaś żeby w pełni się rozbudzić potrzebujemy kawy. Kawa ma swoje plusy i minusy, jednak nie zawsze wystarczy. Zwłaszcza osoby aktywne fizycznie potrzebują niekiedy czegoś skuteczniejszego. Wówczas z pomocą przychodzą suplementy energetyczne.

Odżywki i suplementy dla sportowców

Coraz więcej osób, które aktywnie uprawiają sport, decyduje się na włączenie różnych suplementów i odżywek do swojej diety. Środki takie mają głównie dwa przeznaczenia – albo polepszenie diety, czyli uzupełnienie makro i mikro składników; albo droga opcja, to dodanie czegoś „ekstra”, na przykład kopa energii przed treningiem. Jest to bardzo często spotykane, zwłaszcza w przypadku ćwiczeń na siłowni, crossfitu czy też typowej, zawodowej kulturystyki.

Dlaczego suplementy stały się popularne?

Obecnie w różnych specjalistycznych sklepach można dostać całą masę różnych odżywek i suplementów, które są dedykowane pod określoną dyscyplinę sportu. Wśród masy towarów, jakimi jesteśmy zalewani, niezwykle popularne są suplementy energetyczne. Dlaczego? Otóż należy tu wspomnieć, że zawierają one składniki energetyczne oraz węglowodany, co jest bardzo ważna w przypadku ćwiczeń. Węglowodany są łatwo przyswajalne, to naturalne źródło energii dla organizmu ludzkiego.

Jak organizm wytwarza energię?

W jaki więc sposób działają suplementy diety, które poprawiają nasza wydolność? W każdym organizmie występuje tak zwane spalanie, polegające na tym, że cząsteczki składników energetycznych ulegają procesowi rozpadu. W trakcie tego procesu energia, która wiążę atomy w cząstki zamienia się w energię użyteczną, a więc przeważnie w substancje ATP. Warto dodać, że energia ta daje nam przede wszystkim impuls siłowy, dzięki czemu możliwa jest praca mięśniowa w czasie treningów.

Czy suplementy są dla każdego?

Odżywki dla sportowców zawierające węglowodany są praktycznie bezpieczne dla każdego. Warto jednak zastanowić się, czy naprawdę ich potrzebujesz. Prosta, zbilansowana dieta dla dużej większości osób jest wystarczająca. Odżywki typu carbo są rozwiązaniem dla osób, które potrzebują przyjmować dziennie bardzo duże ilości kalorii, i nie są w stanie ich spożyć w formie normalnego jedzenia. Dla pozostałych osób wysokokaloryczne odżywki węglowodanowe są sposobem na szybkie przybranie na wadze, i to tłuszczu.

zdrowy wrocław

Suplementy zawierające środki pobudzające, takie jak kofeina, tauryna czy podobne, również są bezpieczne, jednak z pewnymi wyjątkami. Na pewno nie powinny ich przyjmować kobiety w ciąży, osoby mające problemy z ciśnieniem oraz dzieci. Generalnie głównym składnikiem przedtreningówek zazwyczaj jest kofeina. Jeśli masz problem z kawą (kofeiną), nie będą to produkty wskazane dla ciebie. Poza tym zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów energetycznych – tyczy się to zwłaszcza osób, które posiadają problemy zdrowotne.

Comments are closed.

Inline
Inline