Jaki orbitrek do domu? Doradzamy w wyborze

Bartek M. Czerwiec 17, 2021 Możliwość komentowania Jaki orbitrek do domu? Doradzamy w wyborze została wyłączona
Jaki orbitrek do domu? Doradzamy w wyborze


Wyposażając domową siłownię, warto pamiętać o orbitreku. To urządzenie do treningu aerobowego, który możesz wykonać w domu. Pomoże nie tylko spalić kalorie, ale również wysmuklić sylwetkę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego doborze. Jaki mechanizm i budowa sprawdzą się najlepiej?

Każda forma aktywności fizycznej przyczynia się do poprawy kondycji i ogólnego zdrowia. Jest jednak jeden jej rodzaj, który jest szczególnie wydajny w przypadku, gdy zależy ci na szybkiej utracie masy ciała. Chodzi o trening aerobowy, czy inaczej kardio. To kategoria aktywności, która przyczynia się do poprawy wydolności organizmu. Poprawia wydajność pracy serca, przyspiesza tętno, a jednocześnie dotlenia organizm, co z kolei prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. Dzięki temu, ćwiczenia cardio uznaje się za dobry sposób na walkę z tkanką tłuszczową.

W wykonywaniu ćwiczeń kardio w domowym zaciszu pomoże ci orbitrek, stanowiący świetną alternatywę dla joggingu. Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

orbiterek

Foto: materiały Partnera

Rodzaje mechanizmów w orbitreku a wydajność

Urządzenia dostępne na rynku kategoryzuje się według zamontowanego w nich mechanizmu. Wyróżniamy:

  • Orbitreki mechaniczne – tradycyjny wariant, który jest najprzystępniejszy cenowo, ale jednocześnie stosunkowo szybko się zużywa ze względu na tarcie. Wyposażony jest w koła zamachowe i hamulce. Podczas korzystania z tego rodzaju orbitreka nie można płynnie zmieniać prędkości.
  • Orbitreki elektromagnetyczne – urządzenia, w których zamiast mechanizmu hamowania wykorzystano elektromagnes, sterowany przez oprogramowanie. Dzięki temu możliwa jest płynna regulacja obciążenia i bezusterkowe korzystanie przez lata. Sprawdzi się najlepiej szczególnie w przypadku osób zaawansowanych.
  • Orbitreki magnetyczne – to magnes jest tutaj elementem hamującym, dzięki któremu nie trzeba obawiać się o szybkie zużycie z powodu tarcia, jak w przypadku orbitreków mechanicznych. Orbitrek magnetyczny to nieco mniej zaawansowany wariant od elektromagnetycznego.

orbiterek

Foto: materiały Partnera

Na co zwrócić uwagę, wybierając orbitrek?

Sam mechanizm to nie wszystko – istnieje kilka innych aspektów, na które niewątpliwie warto zwrócić uwagę. Pierwszym jest głośność pracy. Niektóre orbitreki pracują bardzo głośno, co może niektórym przeszkadzać. Najciszej funkcjonują te elektromagnetyczne. Również napęd ma w tej kwestii znaczenie – tylnonapędowe warianty działają znacznie ciszej. Rodzaj napędu wpływa także na rozmiar – jeśli interesuje cię mały orbitrek do domu, szukaj raczej modeli tylnonapędowych.

Przy doborze zwróć również uwagę na spektrum możliwości regulacji orbitreka. Upewnij się, że możesz dostosować parametry do wieku i swojej wagi, a także ustawić trening zgodnie z liczbą kalorii, którą chcesz spalić. Sprawdź również maksymalne obciążenie urządzenia – informację tę znajdziesz w specyfikacji produktu.

Warto zwrócić także uwagę na wagę koła zamachowego w orbitreku, która powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości i preferencji. W przypadku niskich i lekkich osób najlepszym wyborem będzie koło ważące około 10-12 kg. Cięższe modele mogą sprawiać problem z wprawieniem go w ruch.

orbiterek

Foto: materiały Partnera

Szerokość i długość kroku a dobór orbitreka

Kolejny niezwykle istotny aspekt to długość i szerokość kroku. Pamiętaj o tym, wybierając orbitrek do domu. Przednionapędowe modele mają dłuższy krok niż tylnonapędowe, a jednocześnie mniejszy rozstaw stóp. Osoby niewielkiego wzrostu powinny unikać sprzętów o długości kroków większej niż 50 cm. W przypadku rozstawu stóp wiele zależy od twoich indywidualnych preferencji, jednak z zasady, im mniejszy rozstaw, tym lepiej dla twoich bioder.

Orbitrek to odpowiednie urządzenie dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia aerobowe w domu. Pomaga zgubić zbędne kilogramy, jednocześnie kształtując mięśnie. Zakup urządzenia powinien być przemyślany, dlatego przed dokonaniem wyboru sprawdź dokładnie parametry danego modelu i wybierz orbitrek dostosowany do swoich preferencji oraz zaawansowania.

Comments are closed.

Inline
Inline