Podnoszenie ciężarów w pigułce

Michał Marzec 7, 2017 0
Podnoszenie ciężarów w pigułce





Podnoszenie ciężarów to niezwykle widowiskowa, a przy tym historyczna dyscyplina ciężkiej atletyki. Korzenie podnoszenia ciężarów sięgają bowiem pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w roku 1896. Elementy treningu podnoszenia ciężarów są widoczne również w typowo kulturystycznych programach treningowych, co oznacza, że ten typ treningu może być bardzo dobrą metodą nie tylko w podnoszeniu siły, ale przede wszystkim kształtowania sylwetki. Przejdźmy do sedna.

Podnoszenie ciężarów czyli dwubój olimpijski.

Podnoszenie ciężarów składa się z dwóch elementów nazywanych „bojami”:

  • rwanie (z ang. snatch),
  • podrzut (z ang. clean & jerk).

Dla lepszego zobrazowania tych bojów, poniżej zamieszczam klipy instruktażowe w wykonaniu Alekseya Torokhtiy – ukraińskiego mistrza w podnoszeniu ciężarów.

Podnoszenie ciężarów, a kształtowanie sylwetki.

Trening sztangistów oparty jest przede wszystkim na ćwiczeniach wielostawowych – martwy ciąg, przysiad, wyciskanie żołnierskie itp. to absolutne podstawy, służące do polepszania wyników w dwuboju olimpijskim. Sam podrzut oraz rwanie to ćwiczenia wymagające nie tylko ogromnej siły, ale i techniki. W przypadku zastosowania większych obciążeń, to właśnie technika ma kluczowe znaczenie. Patrząc przez pryzmat kształtowania sylwetki, ten rodzaj treningu wymaga ogromnego wysiłku, co jest równoznaczne ze sporym wydatkiem energetycznym. Od pewnego czasu zarzut oraz rwanie na stałe zagościły w moim planie treningowym.

Jak połączyć elementy dwuboju z treningiem ogólnorozwojowym? Zwyczajnie potraktować zarzut oraz rwanie jako dwa osobne ćwiczenia. Najlepiej wdrożyć je na oddzielnych treningach. Parametry treningowe powinny być ściśle dostosowane do stopnia zaawansowania oraz celu danej osoby.

Podnoszenie ciężarów, a kontrowersje.

Zawodowy sport od zawsze budził kontrowersje. Jedną z nich od dawien dawna jest doping. Podnoszenie ciężarów to dyscyplina szczególnie zagrożona tym zjawiskiem, z uwagi na naturalne ograniczenia ludzkiego organizmu. Niedawna afera z polskim sztangistą Adrianem Zielińskim przed Igrzyskami w Rio, poskutkowała jego czteroletnim okresem zawieszenia.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline