Podstawowe błędy żywieniowe Polaków

Michał Maj 11, 2016 0
Podstawowe błędy żywieniowe Polaków





Odżywianie to jeden z kluczowych elementów w naszym życiu. Jedzenie dostarcza nam nie tylko energii w postaci kalorii, lecz przede wszystkim pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały. Te z kolei mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu jako spójnej całości. Jak wygląda odżywianie naszych Rodaków? Czy Polacy odżywiają się w sposób prawidłowy i zorganizowany? Zapraszam do lektury.

Ach te Fast-foody…

Pisząc artykuł o podstawowych błędach żywieniowych Polaków nie sposób na pierwszym miejscu wymienić sporego upodobania w jedzeniu typu fast-food. Niezależnie od tego czy mieszkasz w wielkiej aglomeracji czy małym miasteczku, z pewnością możesz wymienić kilka lub kilkanaście punktów z takim jedzeniem. Na domiar złego, miejsca te są często odwiedzane, co widać na podstawie liczby klientów. Ostatnimi czasy będąc w galerii handlowej, zauważyłem, że dwa popularne restauracje typu fast-food są dosłownie oblegane przez klientów, zaś pozostałe restauracje mają ich o wiele mniej. Cóż, o gustach kulinarnych się nie dyskutuje, ale o jakości pożywienia już tak. Dlaczego moim zdaniem należy jak najrzadziej odwiedzać fast-foody? Przede wszystkim dlatego, że serwowane tam porcje zawierają ogromną ilość kalorii, a przy tym udział nasyconych kwasów tłuszczowych oraz soli jest relatywnie wysoki.

Dlaczego stali bywalcy fast-foodów mają problemy z dodatkowymi kilogramami? Dzieje się tak, gdyż nieświadomie (lub świadomie) pochłaniają ogromną ilość kalorii, która w jednym posiłku zawiera 1/2 – 3/4 ich dobowego zapotrzebowania na kalorie. Popularne zestawy typu kanapka + frytki + napój mogą zawierać ponad 1000 kcal. Czy to dużo? Patrząc przez pryzmat dobowego zapotrzebowania – bardzo dużo.

5 porcji warzyw i owoców? A gdzie tam!

Jak już wspomniałem, rolą pokarmu nie jest tylko i wyłącznie dostarczenie określonej ilości kalorii. Jej nadrzędną funkcją jest dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin oraz minerałów, które biorą udział w sporej ilości procesów w naszym ciele. Procesów, które wpływają nie tylko na jakość naszego życia, ale i zdrowia. Promowane pięć porcji warzyw i owoców ma sens. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że warzywa i owoce zawierają ogromne ilości witamin oraz minerałów. Innymi słowy, rola warzyw i owoców w naszej codziennej diecie nie jest wyssana z palca. Patrząc przez pryzmat moich obserwacji, brak tych składników w diecie Polaków, stawiam na drugim miejscu – zaraz za miłością do fast-foodów.

Woda, woda, woda…

Odpowiednia podaż płynów jest konieczna w naszej codziennej diecie. Ma to wpływ nie tylko na przebieg procesów metabolicznych, ale przede wszystkim na wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Zwiększone spożycie płynów w diecie wpływa pozytywnie na układ moczowy, ale i również na perystaltykę jelit. Należy zwrócić uwagę nie tylko na ilość płynów, ale i ich jakość. Pamiętajmy, że popularne „słodkie napoje” słodzone są cukrem, co oznacza, że nieświadomie dodajemy sobie kalorii w codziennej diecie. Warto zastanowić się zatem nad całkowitym przejściem na spożycie wody lub świeżo-wyciskane soki. Nie ma jasno określonej liczby dotyczącej spożycia płynów – wszystko zależy od naszego trybu życia oraz np. warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

W tym artykule wymieniłem trzy podstawowe błędy żywieniowe Polaków. Czy sprawdzają się one tylko i wyłącznie do nas? Oczywiście, że nie. Upodobanie do fast-foodów, swoista wrogość do warzyw i owoców oraz niskie spożycie wody są widoczne na niemal całym świecie. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy nasz jadłospis jest kompletny. Pomoże to nam nie tylko na utrzymanie lepszej kondycji fizycznej, ale i przede wszystkim pozytywnie odbije się na naszym zdrowiu.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline