Pokojowy Patrol, czyli jak ważna jest pierwsza pomoc

Anna Dydymska Czerwiec 22, 2016 0
Pokojowy Patrol, czyli jak ważna jest pierwsza pomoc





Od ponad dziesięciu lat Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przemierza całą Polskę w celu udzielania kursów i szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Co ważne inicjatywa ta w znacznej mierze kierowana jest do bardzo młodych odbiorców zarówno ze szkół podstawowych, jak i gimnazjów. Cel? To nie tylko umiejętności przeprowadzenia przez młodego człowieka resuscytacji krążeniowo – oddechowej, ale i wszczepienie w nich faktu jak ważna jest odpowiednia pierwsza pomoc zanim przyjedzie karetka. Fundacja pragnie również, aby umiejętności, które młodzi ludzie nabywają chociażby na kursach organizowanych na przystankach autobusowych były obowiązkowym przedmiotem w szkołach.

Bo udzielanie pierwszej pomocy, to niezwykle ważna sprawa. Niestety nie każdy potrafi jej umiejętnie udzielić. Dlatego też postanowiliśmy krok po kroku przedstawić Wam zasady właśnie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Zachowaj zimną krew

Panika, to niestety najgorszy doradca jaki może nam się przytrafić w takiej sytuacji. Zwłaszcza, że często też naszym zadaniem jest uspokojenie przerażonej ofiary wypadku, która często nie wie co się z nią dzieje. Dlatego na miejscu zdarzenia dokładnie oceń sytuacje, jeżeli jest to miejsce pożaru, wybuchu, czy wypadku drogowego, jeśli masz możliwość, to zabezpiecz miejsce. Następnie sprawdź, czy poszkodowana osoba jest przytomna, reaguje i oddycha. Skontroluj również puls poszkodowanego dotykając palcami jego tętnicy. Po czym jak najszybciej (co też zależy od stanu faktycznego pacjenta) wezwij pomoc. Jeśli ofiara nie wykazuje podstawowych funkcji życiowych natychmiast należy przeprowadzić resuscytacje.

Twoja 1. pomoc

Spleć palce obu dłoni, zanim jednak przystąpisz do działania, upewnij się, że nie będziesz zbyt mocno uciskać żebra, nadbrzusza, czy dolnego końca mostka. Pochylając się nad poszkodowanym następnie wyprostowane ramiona ustawiając prostopadle do mostka uciskaj na głębokość około 5 cm. Każde uciśnięcie wykonuj tak, aby nie odrywać dłoni od mostka. W czasie całej akcji wykonujemy około 30 takich uciśnięć. Te połączone są jednak z dostarczeniem tlenu do dróg oddechowych pacjenta. Usta należy pozostawić lekko otwarte, należy zacisnąć skrzydełka nosa używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole ofiary. Następnie weź normalny wdech i upewnij się, że Twoje usta szczelnie obejmują usta poszkodowanego i nie ma przecieku powietrza. Wdmuchuj powietrze do ust ofiary przez około jedną sekundę. Taki proces możesz powtórzyć nawet do kilkudziesięciu razy. Po każdym z nich sprawdź, czy ofiara oddycha, przykładając ucho do klatki piersiowej.

Dlaczego to jest tak ważne?

Powyższa instrukcja, to tak zwana pomoc przedmedyczna. Jest niezwykle istotna, gdyż minuty od wezwania karetki do jej przyjazdu często bywają decydujące. Pierwsza pomoc medyczna jednak nie zawsze musi wyglądać tak samo. Dlatego kluczowe są odpowiednie umiejętności. Bo przecież z inną intensywnością musimy uciskać klatkę osobę zdrową, a jeszcze inną w przypadku osoby z niepełnosprawnością. Pierwsza pomoc u dzieci – tu trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż wiele narządów nie jest jeszcze do końca ukształtowanych.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline