Polifenole – czym są i jak wpływają na Twój organizm?

Bartek M. Październik 24, 2016 0
Polifenole – czym są i jak wpływają na Twój organizm?





Polifenole, czyli antyoksydanty, pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Czym są? Co dokładnie robią? I gdzie ich szukać?

Czym są polifenole?

Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi, które występują w roślinach i nie wytwarzane przez organizmy zwierzęce. Możemy je podzielić na mniejsze grupy, ze względu na charakter działania. Najbardziej znane (i liczne) są flawanoidy, ale zdecydowana większość polifenoli również należy do grupy naturalnych przeciwutleniaczy, zwanych też antyoksydantami.

W naturze polifenole potrzebne są roślinom do ochrony przed grzybami, wirusami i owadami. Jak się okazuje – ludzie (a zwłaszcza dzieci!) również potrzebują ich do ochrony, jednak przeciwnikiem są wolne rodniki.

Czym są wolne rodniki i dlaczego należy z nimi walczyć?

Na pewno nie raz i nie dwa słyszałeś o szkodliwości wolnych rodników – chociażby w reklamach kosmetyków. Rzeczywiście, działają one niekorzystnie na cały nasz organizm, utleniając wiele związków się w nim znajdujących. Mogą powodować uszkodzenia błon komórkowych, materiału genetycznego, struktur lipidowych oraz białkowych.

Tym samym działalność wolnych rodników niesie poważne ryzyko dla naszego zdrowia! Przyspieszają procesy starzenia się, mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Mogą być także przyczyną pojawiania się nowotworów, ponieważ niszczą strukturę DNA, doprowadzając do jego mutacji. Przy kolejnym podziale uszkodzonej komórki powstają kolejne – o zmienionym, niewłaściwym kodzie.





Najważniejszą funkcją związków polifenolowych w organizmie jest właśnie walka z wolnymi rodnikami: hamują ich powstawanie oraz pozbywają się tych, które już się utworzyły, przeciwdziałają również efektom ich działań, tj. spowalniają działanie enzymów utleniających. Polifenole działają zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie – ochraniają komórki przed działalnością wolnych rodników.

Co jeszcze potrafią polifenole?

Walka z wolnymi rodnikami to nie jedyne zadanie antyoksydantów; działają również przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo. Polifenole łączą się z kolagenem, wspólnie zapobiegają wytwarzaniu się histaminy – chroniąc w ten sposób naczynia krwionośne. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz miażdżycy naczyń krwionośnych.

Współczesne badania wykazują również, że polifenole mają pozytywny wpływ na leczenie alergii oraz na obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ponadto antyoksydanty przeciwdziałają rujnującym organizm efektom stresu, leków i alkoholu, m.in. rozwojowi wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Gdzie szukać dobroczynnych polifenoli?

Tak jak już wspomnieliśmy, polifenole nie mogą być wytwarzane przez nasz organizm i musisz ich poszukiwać w innych źródłach. Najlepszym są owoce, a właściwie ich skórka. Antyoksydanty znajdziesz także w zielonej i białej herbacie, w yerba mate, kakao, orzechach, ziarnach i warzywach strączkowych.

Poziom polifenoli w pożywieniu jest jednak różny, w zależności od sposobu przechowywania jedzenia oraz sposobu przyrządzania. Warto więc sięgnąć po suplementy diety, które je zawierają, np. Harmonella.

Artykuł powstał we współpracy z www.harmonella.info.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline