Czy powinno się trenować do upadku mięśniowego?

Marcin Listopad 4, 2016 1
Czy powinno się trenować do upadku mięśniowego?





Kiedy chcemy mieć idealną rzeźbę jesteśmy w stanie zrobić wiele. Grunt jednak, by podejść do całości odpowiedzialnie. Niestety często szczególnie na początku nasz zapał do pracy jest tak ogromny, że zdarza nam się pracować ponad nasze możliwości. W języku trenujący często przewija się takie pojęcie jak ,,upadek mięśniowy”. Zanim odpowiemy, czy jest on dobry, powiemy sobie krótko, czym on jest.

Pracuję ile mogę

Upadek mięśniowy, to nic innego jak wykonywanie określonych ćwiczeń do momentu w którym nie będziemy już mieli siły na kolejne ćwiczenie. Z jednej strony jest to o tyle dobre, że człowiek staje się świadomy swoich możliwości z drugiej strony systematyczne prowadzenie treningów do upadku mięśniowego zwiększa ryzyko kontuzji. Dlatego ważne, aby podchodzić do tej kwestii z głową. Czyli jeśli w czasie pierwszej serii treningów przykładowo jesteśmy w stanie wykonać 5 powtórzeń, to w czasie kolejnej nie porywajmy się na 7, gdyż to już będzie działanie ponad stan, a to nie sprzyja zarówno wzrostowi masy mięśniowej, jak i ogólnemu funkcjonowaniu naszego organizmu. Może być też tak, że będziesz chciał zwiększyć swój poziom wtedy również możesz trenować z upadkiem mięśniowym. Zatem trenowanie do upadku mięśniowego jest jak najbardziej dopuszczalne, ale tylko w określonych przypadkach.

Do kontuzji prowadzi też przetrenowanie

Czyli wszystko to o czym mówiliśmy na początku, a więc kiedy na początek ambicja osiągnięcia zadowalających efektów powoduje, że ćwiczymy zwyczajnie za dużo, wtedy to pojawia się ryzyko kontuzji, a ta w przypadku sportowców zaczynających swoją przygodę z trenowaniem, lub zaniedbana może trwać nawet do kilku miesięcy, lub nawet prowadzić do nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu.

Zatem jak działać?

W przypadku treningów ważne jest zadbanie o trzy podstawowe pojęcia.

Odpowiedni plan treningowy – czyli taki, który będzie dopasowany nie tylko pod względem ilości, ale i intensywności. Krótko mówiąc dobrze, aby ćwiczenia były zróżnicowane. Przykładowo w poniedziałek możemy wykonać podciąganie wąskim nachwytem, podciąganie podchwytem, czy pompki z nogami na podwyższeniu. W czwartek z kolei można wykonać następujące ćwiczenia: pompki klasyczne, pompki diamentowe, a także podciąganie australijskie. Dobrze przygotowane ćwiczenia idealnie pobudzą Twoje mięśnie, co automatycznie zwiększy ich objętość.

Regeneracja – czyli jeżeli nasz organizm nie będzie wypoczęty, to nie jesteśmy w stanie dobrze wypełnić planu treningowego. To ile nasz organizm potrzebuje, by się zregenerować zależy przede wszystkim od stopnia intensywności treningu.

Nadkompensacja powysiłkowa. Co to takiego? W czasie każdego treningu nasze mięśnie ulegają mniejszym, bądź większym uszkodzeniom. Natdkomepsacja powysiłkowa to jest więc nic innego jak nadbudowa straconych mięśni, co umożliwia podjęcie kolejnego treningu. Co ważne, jeśli przetrenujemy nasz organizm, to stracone mięśnie nie będą w stanie się odbudować i konieczny będzie powrót do początku trenowania.

One Comment »

  1. mareklatas.pl Listopad 9, 2016 at 1:29 pm -

    Bardzo przydatny i ciekawy wpis:) pozdrawiam

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline