Pozytywne aspekty biegania

Michał Grudzień 20, 2014 0
Pozytywne aspekty biegania





Moda na bieganie często określana jest żartobliwie jako „choroba XXI wieku”. Jakkolwiek to brzmi, powyższe określenie jest używane raczej jako zwrócenie uwagi na zyskującą popularność biegania, niż jego negatywnych skutków. W tym artykule postaram się Wam przybliżyć, jakie pozytywne aspekty niesie regularne bieganie, a ponadto postaram się odpowiedzieć na często zadawane pytanie – czy bieganie jest dla każdego?

Zacznijmy od wpływu biegania na nasze zdrowie. Dzisiejszy, siedzący tryb życia doprowadził do tego, że niektóre z chorób określane są mianem „cywilizacyjnych”. Nic w tym dziwnego, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa dotyczą dzisiaj wielu ludzi. Co za tym idzie, przyczyny przedwczesnej śmierci jak np. zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu należałoby upatrywać właśnie w szeroko pojmowanym „siedzącym trybem życia” oraz brakiem jakiejkolwiek aktywności. Nie chcę tutaj nikogo straszyć, tylko zwyczajnie wykładam karty na stół. Serce to jeden z organów, który czerpie z biegania najwięcej dobrego. Regularne bieganie, pozwala znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zminimalizować ryzyko udaru poprzez zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Skoro już jesteśmy przy zbędnej tkance tłuszczowej – bieganie to idealny instrument do walki ze zbędnymi kilogramami. Podczas biegu, w organizmie zachodzi wiele procesów, a przede wszystkim do pracy zmuszane są praktycznie wszelkie obszary ludzkiego ciała, co wymusza spalanie kalorii, co z prawidłowo zbilansowaną dietą przekłada się na efekt w postaci utraty wagi. To dalej wiąże się z lepszym wyglądem, lepszym samopoczuciem, a dalej – lepszą samooceną. Łatwo spostrzec, że to swoisty łańcuch przyczynowo-skutkowy, nieprawdaż? 😉

Nawiązując do psychologicznego aspektu biegania, pragnę stwierdzić, że owa aktywność pozwala na duchowy relaks, chwilowe oderwanie od problemów, a ponadto dotlenia nasze centrum dowodzenia czyli mózg. To sprawia, że pracujemy efektywniej, sprawniej oraz podejmujemy lepsze i pewniejsze decyzje. Co więcej, z uwagi na utratę wagi zyskuje nasza samoocena oraz postrzeganie własnego ciała.

Jak widać, bieganie to nie tylko szereg pozytywnych aspektów w sferze fizycznej, ale i psychologicznej. Jeśli chcesz rozpocząć trening, lecz chorujesz na jakąkolwiek chorobę, która wymaga konsultacji z lekarzem – zrób to, i dowiedz się, czy i Ty możesz dołączyć do coraz większej rzeszy biegaczy. Pamiętaj, Twoje zdrowie zależy w dużej mierze od Ciebie…

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline