PPM i CPM – jak je obliczyć?

Bartek M. Lipiec 29, 2021 Możliwość komentowania PPM i CPM – jak je obliczyć? została wyłączona
PPM i CPM – jak je obliczyć?


Każdego dnia dbasz o to, co jesz? Starannie dobierasz składniki i wybierasz produkty o niskiej zawartości kalorii, a mimo to waga wciąż stoi lub nawet rośnie? Zanim zaczniesz stosować drastyczną dietę, poznaj PPM i CPM oraz dowiedz się, jak je obliczyć.

Jedną z najczęstszych przyczyn braku sukcesu w stosowaniu diet jest niedostosowanie kaloryczności posiłków do własnego zapotrzebowania energetycznego. Spożywanie zarówno zbyt dużej, jak i zbyt małej ilości kalorii, może utrudniać walkę o smukłą sylwetkę i zdrowie. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, oblicz PPM i CPM, czyli podstawową i całkowitą przemianę materii.

Jak obliczyć PPM, czyli podstawową przemianę materii?

PPM określa się także jako metabolizm spoczynkowy. Jest to najmniejsza ilość energii, która jest potrzebna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych człowieka znajdującego się w stanie czuwania, w komforcie cieplnym oraz w warunkach spokoju fizycznego i psychicznego.

Oto najpopularniejsze wzory na obliczenie PPM:

  • dla kobiet – 655,1 + (9,563 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,676 x wiek w latach),
  • dla mężczyzn – 66,5 + (13,75 x masa ciała w kg) + (5,003 x wzrost w cm) – (6,775 x wiek w latach).

PPM pochłania ok. 45-70% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Na podstawie tej wartości z łatwością obliczysz CPM, czyli całkowitą przemianę materii.

Jak obliczyć CPM, czyli całkowitą przemianę materii?

Całkowitą przemianę materii oblicza się przez pomnożenie PPM przez współczynnik aktywności fizycznej PAL. Dla osób o niskiej aktywności jest to 1,40-1,69, średniej 1,70-1,99, natomiast dużej – 2,00-2,40. W ten sposób można obliczyć, ile kalorii można maksymalnie zjeść w ciągu dnia, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię i utrzymać wagę na stałym poziomie.

Na podstawie tych informacji możesz dobrać dietę pudełkową, która pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu, a jednocześnie pomoże Ci zrzucić nadprogramowe kilogramy lub osiągnąć zdrową wagę. Sprawdź ofertę LightBox nawww.lightbox.pl

Skorzystaj z tych prostych narzędzi i zadbaj o swoje zdrowie już dziś, a efekty Cię zaskoczą!

Comments are closed.

Inline
Inline