Praca instruktora fitness i jej specyfika

Marcin Czerwiec 9, 2015 3
Praca instruktora fitness i jej specyfika

Polacy przywiązują coraz większą wagę do aktywności fizycznej. Przestają jej unikać, a swego rodzaju moda na ćwiczenia sprawia, że pojawia się zapotrzebowanie nie tylko na siłownie i centra sportowe, ale również na instruktorów fitness.

Kto może zostać instruktorem fitness?

Teoretycznie, odpowiedź na pytanie o to, kto może zostać instruktorem fitness nie jest trudna, na miano to zasługuje bowiem każda osoba, które ukończy odpowiedni kurs. Coraz częściej okazuje się jednak, że kurs na instruktora fitness wcale nie jest stuprocentowym gwarantem ciekawej pracy i wysokich zarobków. Mamy do czynienia z branżą, dla której charakterystyczna jest coraz większa konkurencja, dla nikogo tajemnicą nie powinno być więc to, że przed instruktorem fitness stawia się coraz większe wymagania.

Na każdym kursie na instruktora fitness można usłyszeć, między innymi, że jego uczestnicy otrzymują przede wszystkim podstawową wiedzę. Zyskują swego rodzaju bazę, muszą jednak liczyć się z tym, że zaimponowanie uczniom nie będzie możliwe, jeśli zabraknie im gotowości do jej rozwijania. Mamy zatem do czynienia z zawodem, który trudno utożsamiać z wygodnym stanowiskiem pracy. Przeciwnie, naprawdę dobrym instruktorem fitness może zostać przede wszystkim ta osoba, która nieustannie podnosi swoje kompetencje.

Instruktor fitness i jego charakter

Kurs na instruktora fitness może nauczyć uczestniczące w nim osoby, jak pracować z uczniami i motywować ich do dalszych wysiłków, nie można jednak liczyć na to, że doprowadzi do radykalnej zmiany charakteru kandydata. Gdy wspomniany zawód dopiero się rozwijał, nie mieliśmy jeszcze do czynienia z wyjątkowo poważnym problemem, dziś jednak osoba myśląca o charakterze instruktora musi mieć świadomość tego, że bez określonych predyspozycji nie zaistnieje na coraz bardziej wymagającym rynku.

Tu na pierwszy plan wysuwa się jego nastawienie, jeśli bowiem osoba, która ukończyła kurs nie sprawia wrażenia kogoś, komu wykonywana przez niego praca sprawia przyjemność, trudno liczyć na to, że uczestnicy zajęć będą myśleć inaczej. Duże znaczenie ma jednak również wrodzony optymizm, charyzma, a także stanowczość, niekiedy bowiem okazuje się, że uczniami trzeba wstrząsnąć, jeśli mają robić rzeczywiste postępy.

Różne poziomy wiedzy

Wspominane wielokrotnie coraz bardziej widoczne zapotrzebowanie na usługi świadczone przez instruktorów fitness przyczynia się do tego, że osoby zainteresowane pracą o takim charakterze mają coraz większe pole do popisu. Po kursie na instruktora fitness mogą pracować nie tylko z osobami, które chcą utrzymywać sprawność fizyczną na wysokim poziomie. Coraz częściej organizowane są przecież zajęcia dla osób z nadwagą, seniorów lub matek małych dzieci, a każde z nich wymagają instruktora o specjalnych kompetencjach.

Z myślą o osobach, które mogą realizować tego rodzaju zadania powstają dziś specjalistyczne kursy, ich ukończenie nie jest jednak gwarancją sukcesu. Im bardziej specjalistyczna wiedza, tym większe zaangażowanie jest niezbędne do tego, aby odnieść sukces, praca ze szczególnie wymagającymi grupami klientów jest więc zarezerwowana tylko dla najlepszych i najbardziej perspektywicznych instruktorów.

Tekst powstał we współpracy z TotalFit Center.

3 komentarze »

 1. Klinika Czerwiec 18, 2015 at 10:06 am -

  Moim zdaniem, trener fitness, jak i dietetyk czy psycholog, powinien być człowiek silnym, z charakterem.

 2. BeFIT.pl Czerwiec 28, 2015 at 11:57 am -

  Jak kształtują się zarobki instr. fitness?

  • Marcin Czerwiec 29, 2015 at 7:40 am -

   W tym zawodzie jest jak wszędzie, czyli „zależy”. Inaczej zarabia się w klubie, inaczej jako trener personalny z własną działalnością. Inaczej w Mikołajkach, a inaczej w Warszawie. Na początku jest raczej ciężko. Z czasem jest lepiej, kiedy nabiera się doświadczenia i zdobywa grupę własnych klientów.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline