Praca zmianowa a prawidłowy sen

Michał Sierpień 10, 2017 0
Praca zmianowa a prawidłowy sen






Jak pokazują najnowsze statystyki – pracujemy coraz więcej, a przy tym w różnych porach. Okazuje się, że jednym z najbardziej popularnych systemów pracy, nadal pozostaje system „trzyzmianowy”. Praca opiera się na trzech ośmiogodzinnych zmianach, zazwyczaj w godzinach: 6-14, 14-22 oraz 22-6. Czy przy takim systemie pracy możemy liczyć na prawidłowy sen? Zapraszam do lektury.

Praca zmianowa – różne oblicza

Podany wyżej system „trzyzmianowy” ma różne oblicza. Do najciemniejszego oblicza systemu zmianowego, należą oczywiście zmiany nocne. To właśnie one wypompowują z nas ostatki energii. Nic w tym dziwnego – rytm dobowy człowieka jest przystosowany do funkcjonowania w ciągu dnia – nie na odwrót. W zależności od preferencji pracodawcy, w ciągu miesiąca możemy liczyć nawet na kilka zmian nocnych. Jak się po nich „pozbierać”?

Nocka, a następny dzień?

Przyjmijmy scenariusz – praca w godzinach 22-6. Powrót do domu około godziny 07:00. Co dalej? Mocna kawa? Napój energetyczny? Czy może sen? Z doświadczenia wiem, że nawet przy sporej ilości kofeiny oraz cukru, nie da się obejść bez tak naturalnego odruchu organizmu, jakim jest sen. Po nieprzespanej nocy zawsze zalecam około 4h snu – w myśl zasady snu tzw. polifazowego. Metoda ta stosowana jest od dawien dawna, opierając się na założeniu cyklicznego podziału snu – zazwyczaj w stosunku 2x4h, co daje łączną ilość 8h snu.

Metoda ta sprawdza się, gdy następny dzień jest dla nas dniem wolnym od pracy lub to jedna z kilku „nocek” wplecionych w grafik miesiąca. Nieprzespaną noc warto odespać następnego wieczora. Warto zadbać o prawidłową higienę snu, a przy tym wspomóc się odpowiednimi suplementami, zawierającymi np. GABA, l-tryptofan czy melatoninę. Szerzej o suplementach „na sen”, rozwinę się przy okazji kolejnych artykułów.

Kilka z nocek z rzędu – najgorszy scenariusz?

Co zrobić, gdy przyjdzie nam pracować w systemie nocnym przez cały miesiąc? W tym wypadku należy przeorganizować rytm naszej doby, w taki sposób, aby poświęcić min. 8h na sen. Przy zmianie 22-6, warto zatem położyć się spać o 7 i spać przez 8h. Wymaga to nie tylko reorganizacji życia osobistego, ale przede wszystkim – przyzwyczajenia organizmu do nowych warunków.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline