Profilaktyka w ginekologii

Bartek M. Październik 29, 2015 0
Profilaktyka w ginekologii





Ginekologia jest bardzo ważną dziedziną medycyny, albowiem troszczy się o zdrowie kobiet. Obecnie głównym priorytetem tejże profilaktyki jest zapobieganie nowotworom złośliwym a także wczesne wykrywanie zmian onkologicznych. Dzięki profilaktyce w ginekologii nie tylko zapobieganiu występowaniu bardzo groźnych chorób, ale także poważnym następstwom zdrowotnym.

Na pewno większość lekarzy zgodzi się ze stwierdzeniem, że o wiele lepiej jest wcześnie zapobiegać chorobie, aniżeli ją leczyć, zwłaszcza, jeśli wykryta zostanie w późnym stadium. Wówczas to, bowiem spadają szanse na wyleczenie pacjentki, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają metody profilaktyczne i są one istotniejsze aniżeli proces terapeutyczny. Warto, bowiem wiedzieć, że kobieta, która to została poddana operacji, bądź zabiegowi już nigdy w stu procentach nie powróci do pełnego zdrowia.

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje profilaktyki:

• Profilaktykę pierwotną, która to służy do wykrycia choroby w jej wczesnym stadium

• Profilaktykę wtórną, jaka ma na celu zapobiec konsekwencjom choroby, poprzez prawidłowe leczenie





Najważniejszym priorytetem profilaktyki ginekologicznej jest dziś zapobieganie nowotworom złośliwym a także bardzo szybkie wykrywanie innych zmian onkologicznych.

Metody profilaktyki ginekologicznej

• Antykoncepcja barierowa

Antykoncepcja barierowa jest jedną z niezwykle istotnych metod stosowanych w profilaktyce ginekologicznej. Warto, więc wyjaśnić, że jest to zastosowanie

Barierowej antykoncepcji w czasie stosunków seksualnych. Jeżeli korzystamy z prezerwatyw, chronimy się nie tylko przed patogenami, ale także przed wirusem HIV. Zabezpieczenie to zapobiega także, chorobom przenoszonym drogą płciową, przede wszystkim zakażeniom grzybiczym, a także chroni przed wirusem zapalenia wątroby typu B.

• Cytologia

Podstawowe badanie cytologiczne warto wykonywać regularnie w ramach profilaktyki ginekologicznej, ponieważ jest skutecznym badaniem przesiewowym, jakie to pozwala na zmniejszenie umieralności z powodu raka szyjki macicy. Badanie polega na pobraniu materiału, który badany jest z pomocą mikroskopu. Ten rodzaj badań należy powtarzać, co trzy lata. Pierwsze badanie powinno wykonać się po dwudziestym piątym roku życia.

• Mammografia

Mammografia pozwala nam zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Wykonuje się ją najczęściej dla kobiet po czterdziestym roku życia. Na terenie naszego kraju istnieje program, jaki to pozwala nam bezpłatnie wykonać ten rodzaj badania, regularnie, co dwa lata. Badanie to pozwala szybko wykryć zmiany w piersi i wprowadzić stosowne leczenie.

Zapraszamy na konsultacje u lekarza ginekologa w Warszawie

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline