Przegląd diet redukcyjnych

Michał Listopad 29, 2014 0
Przegląd diet redukcyjnych





Temat diet redukcyjnych to w świecie Kulturystyki i Fitness jeden z bardziej popularnych tematów, zatem nic dziwnego, że na rynku powstało wiele programów, mniej lub bardziej złożonych dotyczących właśnie redukcji. W tym artykule postaram się przybliżyć te najbardziej popularne, tak by pokazać Wam drodzy czytelnicy, że nie należy się zamykać na jeden tor myślenia przy dążeniu do celu.

Na początku odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie. Czym tak właściwie jest redukcja? Redukcja to pojęcie, które znaczy nic innego jak okresowy spadek wagi ciała, ukierunkowany przede wszystkim na pozbycie się zalegającej (psującej efekt wizualny sylwetki) warstwy tłuszczu znajdującego się w organizmie człowieka. Dlaczego redukcja jest tak popularna? Przede wszystkim dlatego, że jej spadek powoduje znaczną poprawę wyglądu naszej sylwetki, powodując przy tym szeroki wachlarz pozytywnych aspektów zdrowotnych, jak np. obniżenie ciśnienia krwi czy generalnie to ujmując – poprawę funkcjonowania.

Jak redukować wagę? Kluczowym narzędziem redukcji wagi jest zbilansowana dieta, która swoją kalorycznością oraz makrokompozycją jest ściśle powiązana z naszą aktywnością, tak by powodować spadek wagi ujemnym bilansem kalorycznym. Przejdźmy zatem do omawiania najbardziej popularnych stylów odżywiania na redukcji.

  • lowcarb (z ang. niskie węglowodany) to dieta, która w swym założeniu stawia stopniowe zmniejszanie ilości spożywanych węglowodanów przy jednoczesnym utrzymaniu bądź nawet zwiększeniu podaży białka oraz tłuszczu. Jedna z najbardziej popularnych metod redukcji.
  • highcarb (z ang. wysokie węglowodany) to dieta podczas której podaż węglowodanów jest na wysokim poziomie, zaś ujemny bilans kaloryczny bierze się z ucinania białek oraz tłuszczu, a ponadto z wysokiej intensywności treningowej. Dieta zalecana przede wszystkim dla osób pracujących fizycznie.
  • carbcycling (z ang. cykliczne węglowodany) to dieta, której założeniem jest cykliczne operowanie ilością spożywanych węglodowanów, tak by w dni treningowe spożywać większą ich ilość, zaś w dni nietreningowe ową ilość obcinać, tworząc przy tym ujemny bilans kaloryczny.
  • dieta paleo nazywana często dietą naszych przodków, to styl odżywiania który skupia się przede wszystkim na produktach wysokobiałkowych, ograniczając przy tym spożycie nabiału oraz wszelkiego rodzaju zbóż.
  • IF, jem/niejem to styl odżywiania promujące dobowe okresy poszczenia, zachowując przy tym tzw. okna żywienia na poziomie 6-10h, stosując przy tym ciężki, wielostawowy trening.
  • CKD to dieta która zakłada bardzo niskie spożycie węglowodanów (do 30g dziennie), prowadzące do wprowadzenia organizmu w stan ketozy, podczas której organizm spala wolne kwasy tłuszczowe oraz ciała ketonowe,
  • VLCD (z ang. very low calorie diet – dieta bardzo nisko kaloryczna) to styl odżywiania, który w swym założeniu skupia się na bardzo niskiej podaży kalorii, w tym praktycznie zerowej węglowodanów na rzecz białka oraz tłuszczy. Średnie spożycie kalorii na tej diecie waha się często od 800-1200kcal, w zależności od płci czy aktywności.

Jaki styl odżywiania wybrać dla siebie? Jak widać, wachlarz jest bardzo szeroki, a decyzja od zależy tylko i wyłącznie od Ciebie 😉

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline