Jak przekonać dzieci do mycia zębów?

Marcin Sierpień 12, 2016 2
Jak przekonać dzieci do mycia zębów?

Dzieci niechętnie podchodzą praktycznie do wszystkiego, a już na pewno do higieny osobistej i przymusowych czynności. Ich rodzice muszą mocno się natrudzić, by wsadzić pociechę do wanny, a jeśli chodzi o przekonanie jej do mycia zębów, często graniczy to niemalże z cudem. Najczęstsze reakcje maluchów na takie działania to płacz i krzyki. Mimo tego do mycia zębów trzeba nakłonić każdego, młodego człowieka, jeśli ma się on prawidłowo rozwijać. Jak więc rodzice mogą tego dokonać?

Co lubią nasze dzieci?

Jak wiadomo, dzieci uwielbiają wszystko to, co kolorowe i to, co się wyróżnia. Gdy tylko widzą w sklepie wielobarwny produkt, pragną go zdobyć, bo jest on dla nich czymś niespotykanym i niesamowitym. Maluchy lgną do neonowych barw, wyrazistych odcieni, gdyż one działają mocno na ich zmysł wzroku. A wbrew pozorom mogą to wykorzystać właśnie rodzice, którzy powinni wybierać dla swoich pociech produkty kolorowe, jeśli maluchy mają z nich później korzystać. Nawet szczoteczka do zębów nie musi wyglądać tradycyjnie i zwyczajnie, bo w sklepach dostępne są takie o nietypowych kształtach i kolorach. Znajdziemy też wiele produktów ozdobionych postaciami z kreskówek czy komiksów.

Czy rodzaj szczoteczki ma znaczenie?

Dobrym wyborem będzie również szczoteczka elektryczna, która przyjemnie wibruje i którą dzieci aż chcą włożyć do swojej buzi, by poczuć jej działanie. Na tym wszystkim bez wątpienia zyskują, bo nawet nie zauważają tego, jak szybko przekonują się do mycia zębów. Same zaczynają o nim pamiętać, bo wyczekują momentu, w którym będą mogły sięgnąć po kolorowy produkt. Dobrym pomysłem jest także nagradzanie dzieci za wykonane zadanie. Jeśli maluch samodzielnie umyje zęby, można przeczytać mu bajkę na dobranoc i utulić go do snu. Gdy natomiast nie wywiąże się ze swoich obowiązków, można dać mu zakaz na oglądanie telewizji. System kar i nagród od lat doskonale się sprawdza.

Nie zaniedbuj dziecka

Różnymi sposobami można więc przekonać dzieci do tego, by samodzielnie myły one swoje zęby. Nawet szczoteczka elektryczna będzie jednym z takich sposobów, więc wystarczy zainwestować w tą kolorową i wyrazistą, a następnie wręczyć ją swojemu dziecku. Każdy maluch będzie wtedy czerpać mnóstwo radości z mycia zębów, dlatego przestanie o nim zapominać. Odpowiednie szczotkowanie to najlepszy sposób zapobiegania próchnicy i innych chorobom zębów oraz dziąseł. Koszty są niewielkie a możemy zyskać naprawdę dużo i mieć pewność, że nasza pociecha odpowiednio się rozwija.

2 komentarze »

  1. Gosia Sierpień 18, 2016 at 7:55 pm -

    Niby to tak banalna sprawa, a maluchy jednak się stawiają! Trafny wpis! 🙂

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline