Przetrenowanie i jego konsekwencje dla zdrowia

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 17, 2018 Możliwość komentowania Przetrenowanie i jego konsekwencje dla zdrowia została wyłączona
Przetrenowanie i jego konsekwencje dla zdrowia

Sport jest ważnym aspektem, który wpływa na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, kondycji oraz dobrego samopoczucia. Na pewno w tym stwierdzeniu mamy sporo racji, ale wcale nie oznacza to, że można do woli uprawiać sport bez żadnych ograniczeń. Mówiąc, bowiem o amatorskim wymiarze sportu, należy wskazać na to, że każdy z nas ma swoje własne cele, swoje własne możliwości oraz ograniczenia.

Właściwie wybieraj cele

Stawiając sobie cele, których osiągnięcie leży poza naszymi granicami, można spodziewać się efektów przetrenowania. Tak samo można mówić w odniesieniu do sytuacji, w której chcemy zbyt szybko osiągnąć określony cel. W dążeniu do tego, co sobie założyliśmy, powinniśmy zachować rozsądek. Dobrze jest racjonalnie wszystko rozplanować, a być może nawet to zapisać. Warto oprzeć się o fachową wiedzę, która pomoże uniknąć nam efektów przetrenowania. Efektem przetrenowania może być przemęczenie, mikrourazy, zakwaszenie mięśni, ale jednocześnie też można mówić o bardziej poważniejszych skutkach jak naciągnięcia mięśni włącznie z ich naderwaniem. W skrajnych przypadkach można także mieć do czynienia ze zmęczeniowym złamaniem kości. Tym samym w codziennym treningu należy stawiać sobie mniejsze cele, możliwe do osiągnięcia.

Efekty i rezultaty

Założone rezultaty osiągnąć można stawiając krok po kroku, a nie robiąc duże susy. Oczywiście chcemy cel zrealizować jak najszybciej, natomiast realne myślenie w tym względzie musi wziąć górę. W przeciwnym przypadku na pewno nie zrealizujemy tego, co sobie założyliśmy w określonym czasie.

Comments are closed.

Inline
Inline