Co przyczynia się do wysokiego poziomu testosteronu w organizmie człowieka?

Marcin Lipiec 17, 2020 Możliwość komentowania Co przyczynia się do wysokiego poziomu testosteronu w organizmie człowieka? została wyłączona
Co przyczynia się do wysokiego poziomu testosteronu w organizmie człowieka?

Testosteron odgrywa kluczową rolę w gospodarce hormonalnej każdego mężczyzny. Jego poziom jest szczególnie ważny, gdy dana osoba skupia się na budowaniu masy mięśniowej. Jednak posiada on nie tylko ogromny wpływ na budowanie mięśni, lecz także na wiele innych aspektów. Wysoki poziom tego hormonu w organizmie powoduje zwiększone libido, poprawia ogólny stan zdrowia, a także okaże się pomocny przy zrzucaniu tkanki tłuszczowej. Co tak naprawdę wpływa na jego wysoki poziom w organizmie?

O testosteronie słów kilka…

Temat testosteronu przewija się w wielu rozmowach ze znajomymi, w telewizji czy też w internecie. Jednak czym tak naprawdę jest testosteron? Z definicji jest to organiczny związek chemiczny z grupy androgenów oraz główny męski hormon płciowy. Jego produkcja odbywa się głównie w jądrach poprzez komórki śródmiąższowe Leydiga oraz w minimalnych ilościach także przez jajniki, korę nadnerczy oraz łożysko.

Warto zaznaczyć, że poziom testosteronu w organizmie każdego człowieka jest zupełnie inny i wszystko jest zależne od indywidualnych preferencji genetycznych. Prawidłowe widełki, w których powinien mieścić się poziom wolnego testosteronu u mężczyzn to: 174-902 pmol/l. Natomiast u kobiet testosteron wolny powinien mieścić się w granicach: 10,4-45,1 pmol/l.

Oczywiście im wyższy poziom testosteronu w organizmie, tym lepsze efekty sportowe można uzyskać. Szczególnie ważne może to być w przypadku wspomnianej już budowie masy mięśniowej. Niezależnie od sytuacji, z pewnością warto podnieść naturalny poziom wolnego testosteronu, ponieważ wiąże się z dużymi benefitami dla funkcjonowania organizmu. W jaki sposób można to zrobić?

Dobry trening pozwoli podnieść poziom testosteronu

dapoxetine - bez receptyAnalizując badania dotyczące testosteronu na przestrzeni ostatnich kilku lat można wyciągnąć wnioski, że dobrze zaplanowany trening oporowy przyczynia się do wzrostu poziomu tego hormonu w organizmie. Najbardziej zauważalny wzrost notuje się tuż po zakończonej jednostce treningowej. Natomiast długofalowy, regularny oraz dobrze przemyślany trening potrafi permanentnie podnieść poziom testosteronu. Warto podkreślić tutaj, że trening powinien być odpowiednio zaplanowany, ponieważ zbyt ciężkie jednostki treningowe, prowadzące w konsekwencji do przetrenowania mogą przynieść wręcz odwrotny skutek.

Niedobory witaminy D3 obniżają poziom testosteronu

Osoby mieszkające w Polsce zazwyczaj wykazują ogromne niedobory witaminy D3 w organizmie. Niektóre z badań mówią nawet, że około 90% całego społeczeństwa może posiadać niedobory tej witaminy. Jest to bardzo zła informacja, ponieważ jest to bardzo ważny składnik dla funkcjonowania całego organizmu. Witamina D3 jest szczególnie ważna w kontekście utrzymania odpowiedniego poziomu testosteronu w organizmie. W przypadku problemów z testosteronem, warto wykonać badania ukazujące aktualny poziom witaminy D3. Jakiekolwiek niedobory znaczącą przyczyniają się do spadku występowania testosteronu w organizmie, natomiast dodatkowa suplementacja witaminą D3 w celu uzupełnienia niedoborów może przynieść wzrost testosteronu nawet do 25%.

Co jeszcze wpływa na poziom testosteronu?

Czynników, które mają wpływ na poziom testosteronu w organizmie człowieka jest całe mnóstwo. Do naturalnych czynników mających duży wpływ na poziom tego hormonu można zaliczyć także:

  • regenerację organizmu (odpowiednia ilość snu),
  • odpowiednią podaż kalorii, makroskładników oraz mikroskładników.
  • wysoką podaż tłuszczów w diecie,

Jak widać poziom testosteronu jest zależny od wielu czynników. Można powiedzieć, że im dana osoba przykłada większą uwagę do treningu, diety oraz regeneracji, tym poziom tego hormonu w organizmie będzie stosunkowo wyższy, a wraz z biegiem czasu będzie się także zwiększał.

Comments are closed.

Inline
Inline