Przyczyny i leczenie cukrzycy

Marcin Styczeń 3, 2018 Możliwość komentowania Przyczyny i leczenie cukrzycy została wyłączona
Przyczyny i leczenie cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, przewlekłą która to wynika z zaburzeń metabolicznych a także z zaburzeń działania insuliny, czyli hormonu jaki jest produkowany przez trzustkę. Cukrzyca jest chorobą groźną, co sprawia, że warto wiedzieć, w jaki sposób wykryć cukrzycę, a także jakie podjąć metody leczenia.

Cukrzyca i jej odpowiedz dla organizmu

Cukrzyca z języka łacińskiego oznacza cedzenie wody, a niekiedy słodki jak miód. Określenia te na ogół dotyczą wzmożonego pragnienia, zbyt częstego oddawania moczu, a przede wszystkim wysokiego stężenia cukru w organizmie. Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

Na cukrzycę zapada coraz większa liczba osób, najczęściej jest to cukrzyca typu II, nazywaną insulinoniezależną. Współcześnie na świecie żyje około 422 mln dorosłych, zaś w Polsce szacuje się tą liczbę na ponad 2 milion. Oczywiście do tego trzeba doliczyć osoby, które chorują na cukrzycę i wcale o tym nie wiedzą. Dlaczego tak wiele osób choruje na cukrzycę? Odpowiedzi jest wiele:

  • mamy złe nawyki żywieniowe,
  • ograniczamy do minimum aktywność fizyczną,
  • borykamy się z nadwagą i otyłością
  • palimy papierosy
  • pijemy alkohol

Główne objawy cukrzycy

Jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi. Niestety samodzielnie nie umiemy stwierdzić, czy poziom glukozy w naszym organizmie jest adekwatny, co sprawia, że powinniśmy regularnie wykonywać badania. Dodatkowo do najpopularniejszych i najczęstszych objawów cukrzycy należą:

  • duże pragnienie i częste oddawanie moczu
  • spory apetyt i utrata wagi
  • ogólne osłabienie,
  • senność
  • zamazane lub podwójne widzenie

Owe objawy są szczególnie groźne, co sprawia, że jeżeli zauważymy je u siebie lub u bliskich nam osób, z całą pewnością niezbędna jest konsultacja lekarska. Oczywiście niezmiernie ważne jest również sprawdzenie poziomu cukru we krwi. Niestety cukrzyca jest chorobą, której nie da się wyleczyć, jednakże jeśli podejmiemy szybkie kroki z całą pewnością można ją kontrolować, a przede wszystkim zapobiec pojawieniu się groźnych powikłań. Oczywiście warunkiem tego, aby móc zdołać panować nad cukrzycą jest to, że szybko podejmiemy kroki w jej leczeniu. Na szczęście współczesna medycyna sprawia, że mamy możliwość szybkiego reagowania, a tym samym nie dopuszczamy do pojawienia się groźnych zdrowotnych konsekwencji.

Comments are closed.

Inline
Inline