Jak przygotować się do badania RTG brzucha?

Marcin Sierpień 2, 2016 1
Jak przygotować się do badania RTG brzucha?

Badanie rentgenowskie brzucha wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Na co najmniej dzień przed badaniem powinno się rozpocząć dietę lekkostrawną i przyjmować tabletki na wzdęcia. Na badanie należy zgłosić się na czczo i w luźnym ubraniu. Niewskazane jest palenie papierosów w dniu wizyty.

Specjalne zalecenia dla kobiet

Badania RTG brzucha nie można przeprowadzić u pacjentek w ciąży. Z tego powodu u kobiet w wieku rozrodczym badanie wykonuje się do 12 dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli kobieta ma założoną spiralę domaciczną, powinna o tym poinformować lekarza przed badaniem.

O czym powiedzieć lekarzowi przed prześwietleniem?

Przed badaniem RTG jamy brzusznej należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Niektóre środki stosowane w leczeniu schorzeń układu pokarmowego zawierają bizmut, który może fałszować wyniki prześwietlenia. Przeszkodą do wykonania rentgena brzucha może być też obecność barytu (środka kontrastującego) w przewodzie pokarmowym. Nie powinno się więc wykonywać RTG wcześniej niż 3 dni po badaniu obrazującym przewód pokarmowy.

Zalecenia na dzień przed badaniem

Na około 24 godziny przed badaniem RTG brzucha należy zastosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Jest to szczególnie istotne w przypadku badania wątroby, trzustki, śledziony i pęcherzyka żółciowego. Powinno się także zrezygnować z napojów gazowanych. Lekarze zalecają również przyjmowanie tabletek na wzdęcia. Zalecana dawka to trzy razy dziennie po dwie kapsułki.

W dniu badania: o czym pamiętać

Na kilka godzin przed badaniem nie wolno palić papierosów. Na RTG brzucha należy zgłosić się na czczo. Ostatni lekki posiłek można zjeść na 6 godzin przed wizytą. W dniu prześwietlenia należy zadbać o wypróżnienie. Jeśli badanie dotyczy nerek, na godzinę przed jego wykonaniem pacjent może zostać poproszony o wypicie 4-6 szklanek wody niegazowanej lub lekkiej, niesłodzonej herbaty.

Jak się ubrać na RTG brzucha?

Na badanie rentgenowskie brzucha należy założyć luźne, wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. Niezbędne będzie odsłonienie badanej okolicy lub całkowite zdjęcie górnej części stroju. Przed prześwietleniem powinno się też wyjąć wszystkie ozdoby, na przykład kolczyk w pępku.

One Comment »

  1. Optimum Sierpień 8, 2016 at 8:37 am -

    Bardzo rzetelne pożyteczne informacje. Czasami lekarze zapominają poinformować o wszystkich istotnych kwestiach, a potem mają do nas pretensje że czegoś nie wiedzieliśmy. Dobrze, że można znaleźć informacje w necie i wyprzedzić takie przykre sytuacje.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline