Rak prostaty

Aneta Rachwał - Adamczyk Sierpień 12, 2020 Możliwość komentowania Rak prostaty została wyłączona
Rak prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęściej pojawiających się nowotworów u mężczyzn. Niestety, ale w odniesieniu do wielu osób jest on dosyć późno diagnozowany. Tak naprawdę jest to nowotwór, który rozwija się bardzo powoli. Pierwsze komórki nowotworowe mogą pojawić się kilkanaście lat przed tym, gdy dana osoba zacznie odczuwać dolegliwości. Do podstawowych czynników rozwoju tego nowotworu należy zaliczyć uwarunkowania genetyczne, wiek oraz rasę. W tym względzie rak prostaty powstaje znacznie częściej u rasy czarnej. Rozpoznanie raka prostaty nie jest proste.

Badania na raka prostaty

W tym względzie potrzeba jest przeprowadzenia różnych badań. Na pewno istotny jest wywiad z pacjentem. Kolejnymi z badań jest to wykonywane przez odbyt – badanie per rectum, USG przezodbytnicze oraz poziom stężenia PSA w krwi człowieka. Do podstawowych objawów nowotworu prostaty, które powinny wzbudzić podejrzenia człowieka na pewno należy zaliczyć częstsze oddawanie moczu, wrażenie niecałkowitego oddania moczu bezpośrednio po tej czynności jak również trudności w oddawaniu moczu w postaci przerywanego strumienia, w postaci słabego strumienia.

Zaawansowany stopień raka może objawiać się nietrzymaniem moczu, krwiomoczem, pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólem w podbrzuszu, zaburzeniami wzwodu, obecnością krwi w spermie, bólami w okolicach krocza oraz w okolicy lędźwiowej. Leczenie raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania choroby. Można przeprowadzić chirurgiczny zabieg usunięcia całego gruczołu krokowego, ale można także zastosować radioterapię czy też nowoczesne leki.

Comments are closed.

Inline
Inline