Rozgrzewka – niezbędny element ćwiczeń

Marcin Czerwiec 30, 2014 0
Rozgrzewka – niezbędny element ćwiczeń





Wszechobecny kult młodości i zdrowego ciała zachęca nas do podejmowania wysiłku związanego z aktywnością fizyczną. O zaletach takiego stylu życia mówi się obecnie praktycznie wszędzie, stale propagując popularny „healthy-style”. Pod wpływem różnych bodzców, a także znużenia naszym życiem codziennym postanawiamy zmienić je, kierując jednocześnie swój wzrok w stronę bycia „fit”. W końcu jak to się mówi – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Początki bywają różne, jednakże biorąc pod uwagę różny poziom zaawansowania początkujących warto treningi zacząć od absolutnej podstawy, jaką bez cienia wątpliwości jest rozgrzewka. Pierwszy i najważniejszy punkt treningu, wszak to od niego w dużej mierze zależy czy pojawimy się ponownie na siłowni, lub czy wyruszymy w trasę biegową lub rowerową. Pomimo stałego podkreślania przez trenerów i nauczycieli walorów rozgrzewki wielu z nas bagatelizuje ją, uznając za zwykłą stratę czasu. Nie zdając sobie sprawy z tego, że niejednokrotnie tego rodzaju lenistwo może prowadzić do różnorakich kontuzji, nawet wykluczających nas definitywnie z uprawiania sportu.

Rozgrzewka w sporcie to natomiast nic innego jak seria prostych ćwiczeń o zwiększającej się intensywności, która ma na celu rozgrzanie i uelastycznienie mięśni, a przede wszystkim przygotowanie ich do intensywnego wysiłku, który gwarantuje nam trening. Prócz tego wydatnie przyczynia się do poprawiania przez nas osiągów, a także jest skuteczną metodą chroniącą nas przed kontuzjami. Poprawnie przeprowadzona rozgrzewka powoduje także zwiększenie wydolności organizmu. Ćwiczenia i serie rozgrzewkowe nie trwają z reguły więcej niż piętnaście czy dwadzieścia minut.

Jak więc winna wyglądać prosta, podstawowa, a zarazem skuteczna rozgrzewka, przygotowująca nas do treningu? Warto przed każdym wysiłkiem rozgrzać całe ciało, podnosi się wówczas jego temperatura, a i wpływa to na naszą ogólną sprawność fizyczną. Rozpocząć ją możemy od kilku serii krążenia głową, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Następnie warto przejść do krążenia ramion, wykonując je do przodu i do tyłu. Dobrze dodać również naprzemienne ruchy, w których to na przykład lewą ręką ruszamy do przodu, a prawą do tyłu. Analogicznie można zrobić to w drugą stronę, przechodząc dalej do krążenia barków i nadgarstków, a następnie do skrętoskłonów. Z biegiem czasu schodzimy coraz niżej, skupiając się kolejno na krążeniu bioder, nóg w kolanie, kostek, stóp, a także mięśni brzucha i mięśni pleców. W każdym ćwiczeniu staramy się wykonać mniej więcej kilkanaście serii. Do tych podstawowych ćwiczeń powinniśmy dołożyć chwilę truchtu, bądź kilka minut na skakance – z czasem dobrze jest zwiększyć intensywność, aby stopniowo przygotowywać organizm do maksymalnego wysiłku. Kolejnym krokiem jest rozciąganie mięśni w różnych pozycjach. Bardzo ważne jest jednak, aby najpierw wykonywać rozciągania dynamiczne, na przykład podnoszenie nóg w skipie bądź biegu.

Tak wykonana rozgrzewka da nam mięśnie zachowujące się jak plastelina – wystarczająco ciepłe, aby formować się w dowolne kształty. Te kilka minut to również nieocenione zbawienie dla naszych płuc. Wykonując te ćwiczenia wzrasta w nich pobór tlenu, zwiększając jednocześnie jego transport do intensywnie pracujących mięśni.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline