Sauna po treningu? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!

Bartek M. Grudzień 31, 2018 Możliwość komentowania Sauna po treningu? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć! została wyłączona
Sauna po treningu? Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!


Bardzo wiele osób praktykuje saunę po skończonym treningu. Opinie na temat przydatności takich praktyk są podzielone – ma ona tylu zwolenników, co przeciwników. Jak zwykle prawda leży po środku. Mimo wszystko, jeżeli mamy możliwość korzystania z sauny, róbmy to! W wielu klubach fitness w Krakowie, na przykład w renomowanej sieci City Fit (więcej informacji na stronie https://cityfit.pl) znajdziemy specjalne, przeznaczone do sauny pomieszczenie. Co więc warto wiedzieć o niej i jak z niej korzystać, by sobie nie zaszkodzić?

Dlaczego warto?

Niektórym sauna kojarzy się ze zbyt wysoką temperaturą oraz przymusem siedzenia w bardzo wilgotnym powietrzu, co nie jest zbytnio zachęcające. Jednak rozluźnienie, jakie daje sauna, regeneracja mięśni oraz przede wszystkim wypocenie toksyn z naszego ciała, są tego warte. Dodajmy do tego fakt, że mięśnie odpoczną, para złagodzi ich ból a także poprawi się stan naszej skóry.

Kiedy na saunę?

Jak wspomnieliśmy na samym początku, istnieje kilka szkół jeżeli chodzi o korzystanie z sauny. Jedni robią to przed treningiem, inni po, a jeszcze inni pozostawiają sobie tą przyjemność na dzień wolny od ćwiczeń. Musimy korzystać z własnego doświadczenia oraz rozumu. Wiadomym jest, że sauna po bardzo ciężkim, wyczerpującym wręcz treningu jest raczej niewskazana – jesteśmy zmęczeni, prawdopodobnie odwodnieni, mamy wysokie ciśnienie i przebywanie w wysokiej temperaturze nie przyniesie nam dobrych efektów. Mogą się pojawić skutki uboczne, takie jak ogólna słabość, zawroty głowy, a nawet omdlenie. Nasze mięśnie również nie zareagują zbyt dobrze, zarówno przed jak i po treningu. Dlatego jeśli trenujemy ciężko – lepiej iść na saunę w inny dzień. Jeżeli jednak nasz trening był lekki i czujemy się dobrze, to możemy skorzystać z tej małej przyjemności – tym bardziej, że wiele klubów fitness w Krakowie ma ją już w standardzie.

Rodzaje saun

Najczęściej spotykane sauny na siłowniach to sauna sucha oraz sauna parowa. Ta pierwsza, inaczej zwana fińską, ma najwyższą temperaturę, dlatego też nie powinno się w niej przebywać dłużej niż dziesięć minut jednorazowo. Ma małą wilgotność powietrza, często to właśnie od niej zaczyna się swoją przygodę z saunami.

Druga najczęściej spotykana sauna to ta parowa – za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego parę reguluje się temperaturę. Choć jest ona niższa, niż w suchej, to przez wyższą wilgotność powietrza niektórzy nie będą w stanie długo w niej wysiedzieć. Zaleca się przebywanie w niej do piętnastu minut.

Jak korzystać z sauny?

Przede wszystkim należy pamiętać o wzięciu prysznicu przed wejściem (ze względu, że często wchodzimy tam owinięci jedynie ręcznikiem, warto zachować podstawowe zasady higieny). W niektórych siłowniach są odrębne strefy dla pań i panów i wchodzi się nago. A już na pewno nie powinniśmy wchodzić w mokrym stroju kąpielowym czy w bokserkach lub majtkach. Dobrym przykładem z klubów fitness z Krakowa jest użycie wody do dezynfekcji miejsca, w którym siedzieliśmy. Jeżeli znajduje się w pomieszczeniu szlauf, to służy on do przepłukania miejsca po innej osobie. Po wyjściu uzupełnij płyny!

Regularne korzystanie z sauny przyniesie same korzyści naszemu ciału. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas reaguje inaczej – jeżeli więc poczujemy się słabiej, to skróćmy czas pobytu, bądź zastanówmy się czym jest to spowodowane – może przemęczeniem czy odwodnieniem. Jak z każdej innej atrakcji, z sauny też powinniśmy korzystać z głową.

Comments are closed.

Inline
Inline