Sauna w kilku słowach

Michał Grudzień 4, 2014 0
Sauna w kilku słowach

Kąpiel w saunie to uczta nie tylko dla ciała, ale i również dla ducha. Nic w tym dziwnego, gdyż pobyt w saunie wywiera na nas obowiązek korzystania z jej swoistego ‚savoir vivre’, czyli elementarnych zasad, które sprawią, że pobyt będzie miły nie tylko dla nas, ale i dla naszego otoczenia. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając się na saunę? Jakie są korzyści z jej korzystania? Postaram się to pokrótce wyjaśnić w poniższym artykule.

Warto nadmienić, że kąpiel w saunie należy zaplanować, uwzględniając przy tym inne zajęcia w ciągu dnia, przede wszystkim z uwagi na fakt, iż po skorzystaniu z sauny, możesz odczuwać lekkie zmęczenie i znużenie. To nic nadzwyczajnego, tylko efekt szeregu procesów zachodzących w naszym organizmie. Należy również pamiętać o tym, że absolutnym wymogiem jest prysznic przed wejściem do sauny. Prysznic oczyści skórę i przygotuje gruczoły potowe do bardziej wydajnej pracy, co wspomoże proces wydalania toksyn z organizmu.

Jak ubrać się do sauny? W większości saun obowiązuje tzw. strefa nagości, z jednego prostego względu – mokra bielizna pod wpływem wysokiej temperatury może powodować poparzenia, co nie jest z pewnością przyjemne. Pamiętamy o tym, aby zabrać duży ręcznik, zaś obuwie pozostawić przed wejściem do sauny.

Należy dodać, że wyróżniamy dwie podstawowe wersje saun – łaźnie suche i mokre (parowe). W zależności od Twoich indywidualnych preferencji i samopoczucia, radzę, aby wybrać się na obie i zwyczajnie sprawdzić, która bardziej Tobie odpowiada. Nadmienię, że niezależnie od typu sauny, kąpiel nie powinna przekraczać 10-15 minut, gdyż możesz narazić się na odwodnienie. Co więcej, jeśli podczas kąpieli w saunie poczujesz się jakikolwiek dyskomfort, od razu zasygnalizuj to osobom przebywającym i wyjdź z pomieszczenia.

Po wyjściu z sauny, stopniowo schładzaj ciało i odpoczywaj. Pamiętaj, że z sauny warto korzystać, lecz nie należy z tym przesadzać. Dwie sesje w ciągu tygodnia w zupełności wystarczą do tego, aby poprawić stan Twojej skóry i zadbać o wydalanie toksyn z organizmu. Na zdrowie!

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline