Skoki do wody? Tylko z głową!

Anna Dydymska Maj 21, 2016 0
Skoki do wody? Tylko z głową!

Kiedy na jednym z kanałów telewizyjnych pojawił się program w którym to znani ze świata sportu i show – biznesu ludzie wykonywali efektowne skoki do wody, zainteresowanie tą dyscypliną znacznie wzrosła. Jednak nawet w tym programie głośno mówiono o tym jaką ostrożność należy zachować przy każdym skoku do wody. Niestety, nadal niewielu z nas przestrzega tych zasad, a dowodem są chociażby tragicznie rosnące statystyki urazów kręgosłupa, gdzie powodem był źle wykonany skok do wody. Zanim podpowiemy co robić, by skakać nie tylko na głowę, ale i z głową, prześledzimy błędy jakie najczęściej popełniamy na basenie, czy przy kąpieliskach.

Porzuć brawurę

Wielkimi krokami zbliża się lato. Niedługo plaże i innego rodzaju kąpieliska wypełnione będą ludźmi. Skakanie do wody znów będzie tym, czym będziemy chcieli zaimponować swoim znajomym. A czego należy przestrzegać, by skok na główkę nie skończył się tragicznie? Przede wszystkim odwiedzaj wyłącznie strzeżone kąpieliska – takie są w stu procentach bezpieczne, gdyż jest nie tylko odpowiednio oznakowane, ale i najczęściej pilnowane przez zespół ratowniczy. A skoro o znakach mowa, to są one niezwykle ważne, na przykład te informujące nas o niebezpiecznym gruncie pod wodą, czy jej niskiej temperaturze. Woda powinna być czysta i bezpieczna, zatem w przypadku sinic, czy wszelkich nierówności gruntu nie wchodź do wody. Podobnie niebezpieczne są wody na których może przypłynąć nagły prąd.

To co jednak gubi nas najczęściej do skok do wody pod wpływem alkoholu. Zatem wypiłeś jedno piwo? Nie skacz! Źle się czujesz, boli Cię głowa? Odłóż skakanie do wody na inny dzień. To są czynniki, które bagatelizowane w przypadku skoków do wody zagrażają Twojemu życiu!

Skok na główkę? Najpierw trening!

Najpopularniejszym skokiem wykonywanym przez ludzi w czasie wakacji jest tzw. ,,skok na główkę”. O ile jest on popularny, o tyle najbardziej niebezpieczny, gdyż to właśnie on najczęściej powodują groźne dla życia urazy kręgosłupa. Zatem zanim zaczniesz skakać do wody zapisz się na trening. Najpierw czeka Cię skok do basenu (i to nie jeden!), ale to właśnie taki skok, pod okiem fachowców pomoże Ci zrozumieć jak umiejętne powinno być skakanie do wody. Taki trening najlepiej odbyć przed wakacjami, by w czasie lata czuć się bezpiecznie.

Uwaga na dzieci!

Skoro dorośli potrafią się nieodpowiedzialnie zachować w czasie skoków do wody, to co dopiero dzieci. Na nie trzeba uważać szczególnie. Nie zostawiaj ich bez opieki podczas kąpieli, nie pozwól wykonywać skoków do wody jeśli nie trenowało wcześniej pod okiem fachowców. Zabieraj je wyłącznie na pilnie strzeżone kąpieliska.

Wszystkie powyższe wskazówki mają na celu uświadomienie jak pozornie proste czynności mogą być niebezpieczne dla naszego życia. Grunt, to także umiejętność odpowiedniego zachowania się w momencie zagrożenia (wezwanie pomocy przy samodzielnej próbie ratowania życia). Zatem przestrzegaj wszelkich zasad panujących nad wodą chociażby po to, aby móc bezpiecznie cieszyć się wakacjami w gronie najbliższych.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline