Jak skutecznie ćwiczyć w domu?

Bartek M. Wrzesień 15, 2016 1
Jak skutecznie ćwiczyć w domu?

Wielu moich znajomych sądzi, że skuteczny trening wymaga specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Są oni przekonani, iż tylko trening w nowoczesnej siłowni może przynieść oczekiwane efekty. Okazuje się jednak, że domowy trening może być równie skuteczny, gdy się do niego odpowiednio przygotujemy.

Co jest najważniejsze podczas ćwiczeń?

Nie trzeba wcale posiadać karnetu do klubu fitness lub na siłownię, aby poprawić kondycję fizyczną i pozbyć się zbędnych kilogramów. Kluczem do sukcesu nie jest miejsce, w którym ćwiczymy a odpowiednia motywacja oraz wytrwałość.

Trenowanie w domu jest praktyczne, tanie oraz coraz bardziej popularne. Wiele osób go wybiera, ponieważ nie ma czasu, możliwości lub środków finansowych by regularnie uczęszczać na zajęcia do profesjonalnej siłowni. Największym problemem podczas ćwiczeń w domu jest problem z motywacją. Dużo łatwiej zmusić się do wysiłku trenując w grupie.

Jak zacząć ćwiczyć?

Wiele kobiet oraz mężczyzn zaczęło ćwiczyć w swoich mieszkaniach za sprawą takich trenerek jak Mariola Bojarska-Ferenc, Ania Lewandowska, Mel B czy Ewa Chodakowska. Okazało się, że trenować w domu może każdy nawet nie dysponując drogim sprzętem do ćwiczeń. Na początek w wystarczy jeśli w domu jest skakanka lub drążek do podciągania.

Dużą zaletą treningów domowych jest to, że można je wykonywać w każdej wolnej chwili. Należy jednak pamiętać by odpowiednio się do nich przygotować. Dobrze zaplanowane ćwiczenia to mniejsze ryzyko kontuzji oraz gwarancja uzyskania optymalnych efektów.

W pierwszej kolejności należy określić cele ćwiczeń. Może to być na przykład pozbycie się nadwagi, poprawa kondycji fizycznej lub wyglądu konkretnych części ciała. Gdy wiemy co chcemy osiągnąć należy dostosować do tego ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowych planów treningowych opracowanych przez profesjonalnych trenerów.

Na co zwrócić uwagę?

Przygotowując się do treningu warto przejrzeć filmy dostępne w intrenecie oraz poczytać specjalistyczne fora dyskusyjne. Istnieje wiele metod treningu, dlatego warto poświęcić trochę czasu by wybrać taką, która będzie optymalna. Należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • Intensywność ćwiczeń – osoby początkujące powinny raczej rozpocząć od krótkich kilkunastominutowych treningów.
  • Sprzęt do ćwiczeń – w przypadku niektórych treningów konieczne jest posiadanie konkretnego sprzętu do ćwiczeń.
  • Stopień zaawansowania ćwiczeń – niektóre ćwiczenia mogą stanowić zbyt duże wyzwanie dla osób, które dopiero zaczynają. Trening musi być dopasowany do naszej kondycji, możliwości oraz siły.

One Comment »

  1. Nina Wrzesień 16, 2016 at 9:37 pm -

    Dobry post! Ja od dawna ćwiczę w domu i takie ćwiczenia także mogą być skuteczne 😀

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline