SMA – czy chorobę można wyleczyć?

Aneta Rachwał - Adamczyk Październik 31, 2020 Możliwość komentowania SMA – czy chorobę można wyleczyć? została wyłączona
SMA – czy chorobę można wyleczyć?

Wokół nas jest wiele chorób, których świadomości możemy nie mieć dopóki nas samych lub naszych najbliższych nie dotykają. SMA to jedna z poważniejszych chorób, które dotyczą wielu osób. SMA to inaczej rzecz ujmując jest rdzeniowy zanik mięśni. Jej podstawą jest pewna wada genetyczna, która powoduje, iż w rdzeniu kręgowym pacjenta dochodzi do zaniku, do obumierania neuronów, które de facto są na co dzień odpowiedzialne za skurcze oraz za rozkurcz mięśni. Objawem, który najbardziej jest odczuwalny przez daną osobę jest ogólne bardzo duże osłabienie. To jednak jest najmniejszy problem w owej chorobie. Powoduje ona bowiem zanik mięśni szkieletowych.

Efekty SMA

W efekcie tego dochodzi do całkowitego lub też częściowego paraliżu danej osoby. Zasadniczo choroba ta może dotknąć każdą osobę i w każdym wieku, ale zdecydowana większość przypadków dotyczy dzieci, wręcz niemowlaków. SMA jest chorobą, której na chwilę obecną nie można całkiem wyleczyć. Prowadzenie właściwego leczenia, odpowiedniej fizjoterapii jest jednak bardzo ważne, ponieważ to może spowodować zahamowanie jej rozwoju. Wiele zależy także od stopnia zaawansowania wady genetycznej.

Osoby z najcięższą formą SMA zazwyczaj nie mają wielkich szans na przedłużenie swojego życia. W leczeniu SMA, w zapobieganiu jej rozwojowi bardzo ważne jest na pewno wczesne jej wykrycie. To daje znacznie większe szanse na to, aby móc znacząco spowolnić jej rozwój i nie dopuścić do tego, aby choroba spowodowała paraliż danej osoby, gdyż to jest początek końca.

Comments are closed.

Inline
Inline