Sposób na udany trening

Aneta Rachwał - Adamczyk Czerwiec 18, 2015 3
Sposób na udany trening

Każdego roku, szczególnie na jego początku, każdy sobie obiecuje, że zacznie trenować. Motywacja jest wielka – większość jest po świątecznym obżarstwie i na brzuchu pojawiła się niebezpieczna fałda, która utrudnia ubieranie swoich najlepszych rzeczy. Każdy ma również świadomość, że do wakacji już, co raz bliżej, a w tym okresie trzeba będzie przecież wyjść na plażę, gdzie nadmiar tłuszczu będzie widoczny. Większość tylko sobie postanawia, że będzie ćwiczyć, jednak część zaczyna realizować swoje postanowienia i… I już po kilku treningach wraca na ustaloną pozycję na kanapie. Powód jest jeden – trening nie przynosi widocznych rezultatów, a przede wszystkim trenując nie odczuwa się żadnej radości płynącej z dostarczania organizmowi energii. Takie podejście to jest jak sypanie piachu w zębatki i nie sprawi, że będzie się chodziło z przyjemnością na siłownię, czy na inny trening. A przecież przede wszystkim powinno się odczuwać właśnie radość z treningów. Sama możliwość trenowania powinna już napawać radością. Można się, więc zapytać, jaki jest sposób na udany trening?

Jak sprawić, aby trening był przyjemny?

Sposobów na udany trening jest wiele, każdy praktycznie sportowiec ma swój. Chyba też każdy, kto idzie na trening powinien wypracować swoje zasady rządzące ćwiczeniami. Można się spotkać ze zdaniem, że aby trening można było uznać za udany trzeba wykonać trzy kroki: Pierwszą rzeczą jest wyznaczenie sobie celu. Trzeba określić, co chce się uzyskać poprzez trenowanie biegania, na siłowni, czy tez fitness. Ten cel trzeba sobie zapisać na kartce i dążyć do jego realizacji. Drugim krokiem jest wyznaczenie celów pomniejszych. Na realizację ich daje się określony czas.

Uzyskanie tych pomniejszych celów będzie motywowało do kolejnej pracy. Trzecim krokiem do udanego treningu jest regeneracja organizmu po wysiłku, jakim jest niewątpliwie trening. Nie można zapominać, że organizm po wysiłku wymaga nie tylko wypoczynku, ale przede wszystkim dostarczenia energii oraz soli mineralnych oraz wody. Dobrze odżywiony organizm będzie lepiej przyjmował kolejne obciążenia, czyli trening nie będzie katowaniem się, ale czystą przyjemnością, a przecież właśnie o to chodzi.

3 komentarze »

 1. SlimSizeMe Czerwiec 18, 2015 at 12:52 pm -

  Zgodzę się w 100%. Aby trening był czymś przyjemnym trzeba pamiętać o regeneracji oraz odpowiednim odżywieniu organizmu

  • Marcin Czerwiec 19, 2015 at 5:42 pm -

   Regeneracja to często pomijana lub zaniedbywana część treningu. Zwłaszcza u osób początkujących, które chcą uzyskać efekty jak najszybciej. Podobnie jest zresztą z rozgrzewką i rozciąganiem. Trzeba edukować początkujących 🙂

 2. Joanna Sierpień 11, 2015 at 11:43 am -

  Poruszona kwestia to dość poważny temat, ale napisane jak najbardziej konkret

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline