Sprawdzone sposoby na lepszy sen dziecka

Marcin Maj 25, 2020 Możliwość komentowania Sprawdzone sposoby na lepszy sen dziecka została wyłączona
Sprawdzone sposoby na lepszy sen dziecka

Sen to jeden z integralnych, jeden z kluczowych elementów w zdrowym rozwoju każdego dziecka. Przede wszystkim należy podkreślić to, że w trakcie snu w dziecięcym organizmie wydziela się największa ilość tak ważnego dla niego hormonu snu. Zaniedbania w tejże materii i brak odpowiedniej jakości snu mają bardzo znamienny wpływ dla zdrowia każdego dziecka.

Każde dziecko potrzebuje nieco innej dawki snu. W wieku niemowlęcym mamy do czynienia z 16 do 18 godzinami snu, jaka jest konieczna. W niektórych przypadkach ta ilość może wynosić nawet 20 godzin. Im dziecko jest starsze, tym owa ilość dobowych godzin przeznaczonych na sen się zmniejsza. Aby móc zadbać o dobrą jakość snu dziecka, należy powziąć odpowiednie działania.

Elementy dobrego snu dziecka

Dobry sen dziecka zależy od wielu elementów. Niemowlak będzie bardzo dobrze zasypiał w warunkach podobnych do tego, z czym miało do czynienia w łonie matki. Tym samym delikatne głosy, dźwięki oraz delikatne kołysanie sprzyjają zasypianiu oraz uzyskaniu dobrej jakości snu. Ponadto również na zdrowy sen dziecka wpływają takie elementy jak:

  • – stosowana dieta
  • – masaż
  • – kąpiel
  • – zwyczaj czytania bajek, śpiewania kołysanek

Stałe zwyczaje stosowane każdego dnia to jeden z istotnych elementów, które mają wpływ na lepszą jakość owego snu dziecka. Poza tym jednak należy pamiętać o tym, że niemowlakom, poza szczególnymi przypadkami, nie należy umieszczać w łóżeczku poduszek. Mogą one powodować zjawisko śmierci łóżeczkowej oraz nie wpływać korzystnie na rozwój malucha.

Poduszki ortopedyczne dla dziecka

We wspomnianych szczególnych sytuacjach zarówno w przypadku niemowlaków jak i w przypadku starszych dzieci, pomocne może okazać się stosowanie specjalistycznych poduszek ortopedycznych. Produkty posiadające stosowne certyfikaty są na pewno bezpieczne dla każdego dziecka. Zapewniają one prawidłowe podparcie głowy, kręgosłupa, likwidują napięcia mięśni, a nadto również chronią one dzieci przed dosyć powszechnym zjawiskiem, jakim jest plagiocefalia, czyli inaczej mówiąc – płaska główka. Zapobiegają temu zjawisku, jak również są one bardzo pomocne w jego leczeniu.

Czy można stosować zioła na sen u dzieci?

Innym sposobem na poprawienie jakości snu u dziecka może być zastosowanie określonych ziół. Nie chodzi bynajmniej o zastosowanie tabletek ziołowych. Zioła powinny mieć formę herbatek, które dzieci znacznie chętniej będą przyjmowały. Do ziół, które z powodzeniem można tym najmłodszym podać, należy na pewno zaliczyć herbatki z melisy lekarskiej, kozłka lekarskiego czy też herbatki z rumianku. Ważne jest to, aby owych ziół nie stosować w sposób stały, ponieważ organizm dziecka może do nich się przyzwyczaić, może zwyczajowo się od nich uzależnić. Ponadto także można sięgnąć po specjalne preparaty, po specjalne suplementy diety na sen dla dzieci, które w swoim składzie posiadają również wyciągi z ziół.

Istnieje zatem kilka znaczących sposobów, kilka znaczących zwyczajów, które mogą poprawić jakość snu naszych dzieci. Warto je stosować zarówno w celach poprawy jakości snu jak i w celach zapobiegawczych.

Comments are closed.

Inline
Inline