Superfoods, które dadzą Ci więcej energii na trening

Marcin Lipiec 15, 2016 3
Superfoods, które dadzą Ci więcej energii na trening

Superfoods nazywane jest potocznie super żywnością ze względu na swoje dobroczynne właściwości prozdrowotne. Tego typu produkty żywnościowe są bogate w witaminy, minerały i aminokwasy, które są szczególnie niezbędne organizmowi do regeneracji potreningowej. Prawidłowo dobrane makroskładniki są ważne, ale mikroelementy również mają olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszej sylwetki.

Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli liczymy na dobre samopoczucie i przypływ energii podczas treningu?

Zielony jęczmień jako suplement diety?

Po treningu zaleca się uzupełnienie utraconych wraz z potem elektrolitów, a dla sportowców najlepszym rozwiązaniem jest proteinowy szejk. Jednak, jeśli chcemy dodać sobie energii i do tego jeszcze witamin, to warto urozmaicić taką potreningówkę zielonym koktajlem na bazie superfood.

Wystarczy do odżywki białkowej dodać następujące produkty: młody jęczmień, jarmuż, zielony ogórek i ulubiony owoc oraz olej kokosowy w celu zwiększenia przyswajalności witamin nierozpuszczalnych w wodzie.

Warto wiedzieć, że młody jęczmień już w starożytności był stosowany jako odżywka, ponieważ zawiera sporą ilość białka w 100 gramach, węglowodany oraz w mniejszej ilości błonnik i tłuszcz. A wszystko to pochodzenia naturalnego, naładowanego energią pozyskaną z promieni słonecznych. Kto by się nie skusił na taką smaczną i pożywną bombę witaminową?

Jęczmień jako źródło witamin

Jak dobrze wiemy wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, zwiększa się także nasze zapotrzebowanie na witaminy, w tym głownie tych z grupy B. Okazuje się, że młody jęczmień jest bogatym źródłem witamin B1,B2,B3 oraz B6, a także witamin C oraz E.

Dostarczenie optymalnej dawki substancji odżywczych to gwarancja odzyskania spożytkowanej w czasie treningu energii oraz poczucie zadowolenia z osiągniętych wyników.

Smacznie i zdrowo, czyli olej kokosowy

Poziom energii w czasie treningu odgrywa kluczową rolę. To właśnie on wpływa na to, ile powtórzeń uda nam się zrobić oraz na nasz nastrój zarówno w trakcie, jak i po treningu. Zmuszanie się na siłę, aby jako tako dźwignąć zaplanowane obciążenie, mija się z celem.

Niektóre osoby z powodu braku energii nawet nie podejmują wysiłku, są zniechęcone i sfrustrowane swoim „niechceniem”. Chociaż prawdą jest, że wiele tkwi w naszym umyśle, to jeśli organizmowi brakuje kalorii i składników odżywczych, nie będziemy w stanie prawidłowo funkcjonować, a co tutaj jeszcze mówić o wykonywaniu forsownego treningu.

Warto więc postawić na dobrze zbilansowaną dietą i wspomóc się superfood, których mamy obecnie cały arsenał do dyspozycji. Najeść się do syta byle czym, nie jest żadną sztuką. Jeśli liczymy na konkretne efekty, to trzeba wspomóc swój organizm od środka za pomocą naturalnego pożywienia o dużej gęstości odżywczej. Wiadomo, że warzywa są niezmiernie ważne, ale ile można ich w siebie dziennie zmieścić?

Na pomoc przychodzi olej kokosowy, który zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o nazwie MTC. Stanowią one szybkie źródło energii, ponieważ z układu pokarmowego bezpośrednio są kierowane do wątroby. Mogą więc posłużyć jako łatwiejsze wydatkowanie energii podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo olej kokosowy wspomaga utratę tkanki tłuszczowej i przyśpiesza metabolizm. Ciekawą informację jest również to, że wykazuje działanie regulujące apetyt oraz stabilizujące poziom cukru we krwi. Dzięki temu osoby będące na redukcji również mogą bez obaw stosować go w swojej diecie.

Warto wybierać zimnotłoczony olej kokosowy jako dodatek do sałatek i do smażenia. Należy pamiętać, że to właśnie nierafinowany olej kokosowy wykazuje najwięcej właściwości prozdrowotnych. A jeśli ktoś nie przepada za sałatkami i “zieleniną”, zawsze można zrobić sobie zdrowe chipsy z jarmużu z dodatkiem ulubionych przypraw i skropione olejem kokosowym. Taka szybka przekąska to nie tylko energia ale i przyjemność dla podniebienia.

Na omówienie wszystkich rodzajów superżywności i sposobów w jaki możemy wykorzystać ich możliwości przy treningach można poświęcić przynajmniej całą stronę internetową lub kilka obszernych książek. Dlatego po więcej zastosowań odsyłamy do źródeł typu Naturalnemetody.pl – leksykonu superfoods, gdzie można w wygodny sposóbpoznać nowe produkty i nabrać inspiracji do lepszej diety i zdrowego stylu życia.

3 komentarze »

  1. pop321 Lipiec 16, 2016 at 9:11 am -

    Po co kupować superfood z zagranicy skoro mamy swoje superfood?

  2. Medical Lipiec 20, 2016 at 12:22 pm -

    Chętnie używam oleju kokosowego w kuchni 🙂

  3. Piotrek Lipiec 27, 2016 at 11:20 am -

    Właśnie ! Mamy swoje superfood a także super drink !! lemoniady z najróżniejszych owoców !! 🙂

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline