Swędzenie skóry głowy

Marcin Lipiec 22, 2015 1
Swędzenie skóry głowy

Zapewne nie jeden z nas miał do czynienia z problemem, jakim jest swędzenie skóry głowy. Powodów takiej reakcji skóry może być wiele. Czasami jednak problem może mieć podłoże chorobowe, wtedy powodem występowania swędzenia może być alergia skóry głowy.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na alergiczne reagowania skóry naszej głowy. Nie jest to jedynie wywołane stosowaniem inwazyjnych farb do włosów czy nieodpowiednich kosmetyków. Czynniki, które wywołują alergię można podzielić na dwie główne grupy: czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Do czynników zewnętrznych zaliczamy:
– Częste farbowanie włosów i trwałe ondulacje
– Nieodpowiednie preparaty stosowane do pielęgnacji
– Wszelkie zanieczyszczenia
– Mycie w twardej wodzie
– Suszenie włosów zbyt gorącym podmuchem suszarki od 100 do 150 C)
– Zbyt częste lub za energiczne szczotkowania włosów
– Nerwowe pocierania skóry

Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, to możemy do nich zaliczyć:
– Przyjmowanie leków
– Niewłaściwa dieta, złe odżywianie
– Zaburzenia hormonalne
– Nerwowy tryb życia, stresujące sytuacje
– Przemęczenie organizmu, brak snu

Aktualnie salony fryzjerskie, a także apteki, mają w swoje ofercie sprzedaży kosmetyki, które przeznaczone są specjalnie do wrażliwej skóry głowy. Niestety mogą one zawierać w sobie konserwanty. Najlepiej jest udać się z problemem do dermatologa, który zbada przyczynę reakcji skóry głowy oraz zaleci odpowiednią kurację.

We własnym zakresie można wzbogacić dietę o dodatkowe porcje witamin i minerałów. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków i suplementów, które mogą pomóc w odbudowaniu nie tylko skóry głowy, lecz również włosów. Większość z nich to naturalne preparaty ziołowe, z takich roślin, jak skrzyp, zielona herbata, jaśmin czy pokrzywa. Z preparatów minerałowych polecamy suplementację magnezu, zwłaszcza w połączeniu z cynkiem i witaminą B6 (nazwa handlowa to ZMA dla takiej mieszanki).

One Comment »

  1. Debora Sierpień 19, 2015 at 6:33 am -

    Dobrze, że trafiłem na ten artykuł. Nie zawiodłem się.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline