Szyszynka i jej funkcje

Marcin Styczeń 4, 2018 Możliwość komentowania Szyszynka i jej funkcje została wyłączona
Szyszynka i jej funkcje

Szyszynka jest gruczołem, w kształcie szyszki stąd też jego nazwa. Najważniejsze jest jednak to, że pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim wydziela melaninę, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego. Jaką jeszcze role w naszym organizmie odgrywa szyszynka?

Szyszynka, czyli nasadka mózgowa

Niekiedy szyszynka bywa nazywana nasadką mózgową. Jest to malutki narząd, który znajduje się w trzeciej korze mózgu. Dzięki temu, że szyszynka odpowiednio pracuje reguluje i koordynuje czynności określonych narządów i tkanek, a także wytwarza do krwi hormony. Łatwo można zauważyć, że rola szyszynki w naszym organizmie jest naprawdę bardzo duża i bez jej prawidłowego działania nie moglibyśmy właściwie funkcjonować.

Szyszynka odpowiada za rytm biologiczny

Szyszynka jest odpowiedzialna za wydzielanie serotoniny, czyli hormonu, który reguluje ciśnienie krwi a także bierze udział w czynnościach układu nerwowego. Jeżeli w organizmie jest odpowiednie poziom wspomnianego hormonu wówczas czujemy się spokojni. Kiedy go brakuje jesteśmy nerwowi, a nawet wpadamy w agresywne zachowania.

Szyszynka odpowiedzialna jest również za produkcję innego hormonu, jakim jest melatonina. Kiedy nastaje noc, robi się ciemno czujemy się senni. Szyszynka odpowiada więc za rytm biologiczny naszego dnia. Osoby, które zbyt mało śpią mogą cierpieć na niedobór melatoniny, a to związane jest z kolei z możliwością wystąpienia cukrzycy typu 2, nowotworu prostaty i piersi. Ciągłe przemęczenie negatywnie wpływa również na jakość naszego codziennego życia.

Szyszynka a hormony przysadki

Szyszynka bierze również czynny udział w regulowaniu syntezy, a także w uwalnianiu poszczególnych hormonów do części gruczołowej przysadki. Między innymi jest to hormon wzrostu znany też jako somatotropiny– GH, hormon tyreotropowy, czyli tyreotropiny – TSH, oraz hormon adrenokortykotropowy. Warto zaznaczyć, że szyszynka odpowiada również za funkcje układu rozrodczego oraz dojrzewania płciowego. Jeżeli działa nieprawidłowo, może dojść do przedwczesnego rozwoju płciowego, lub też do opóźnionego dojrzewania płciowego. Szyszynki działanie może być nieprawidłowe i spowodowane być może na przykład guzem szyszynki. Nie można zapominać, że szyszynka odpowiedzialna jest również za odporność organizmu.

Comments are closed.

Inline
Inline