Tanoreksja – uzależnienie od opalania

Aneta Rachwał - Adamczyk Lipiec 16, 2015 0
Tanoreksja – uzależnienie od opalania

Uzależnienie od opalania zwane jest popularnie anoreksją, zaś każda osoba, która cierpi na anoreksję bez wątpienia wyróżnia się w otoczeniu ciemną, opaloną skórą.  Tanoreksja zalicza się to zaburzeń osobowości, które to wynika z kultu własnego ciała. Przyjemność czerpania do swego organizmu ze słońca zmienia się w przymus i osoba chora zaczyna wręcz obsesyjnie myśleć o słońcu, czy też solarium a także o swoim własnym wyglądzie. Opalona skóra poprawia jej samopoczucie, dlatego też walczy o nią za wszelką cenę. Warto wspomnieć, że tanoreksja jest stosunkowo nowym pojęciem i mało znanym, zaś pierwszy reportaż na jej temat pojawił się w brytyjskiej telewizji BBC., Mimo, że tanoreksja nie jest znana w szerokim gronie, to jednak ofiary zbiera od wielu długich lat. Moda na opalanie pojawiła się już w czasach Coco Chanel, zaś opalenizna wówczas stała się symbolem piękna oraz elegancji, a wręcz nawet zamożności.

Tanoreksja zagrożeniem dla człowieka

Tanoreksja niesie ze sobą szereg różnych zagrożeń i jest nim nie tylko czerniak. Zanotowano, bowiem przypadek zgonu, który spowodowany był niewydolnością krążenia. Osoby, które to zbyt często korzystają z solarium, bądź też opalają się na słońcu mogą nabawić się naprawdę groźnych chorób, które to mogą skończyć się nawet śmiercią.

Uzależnienie od opalania

Na pewno warto zadać pytanie, kto jest zagrożony tanoreksją? Najczęściej do tej pory, zapadały na nią kobiety w wieku powyżej trzydziestu lat. Dziś jednak na uzależnienie od opalania cierpi coraz więcej dziewczyn młodych, które nie ukończyły jeszcze dwudziestu lat. Mimo tego, że panuje przekonanie, iż od opalania uzależniają się przede wszystkim kobiety, to także dotyka to mężczyzn. Tanoreksja to przede wszystkim uzależnienie psychiczne, dlatego w nałóg może popaść w zasadzie każdy. Najczęściej poddajemy się uzależnieniu zupełnie nieświadomie. Ciągłe szukanie okazji do opalania sprawia, że coraz częściej chodzimy do solarium, a w rezultacie stajemy się coraz bardziej zajęci swoją skórą i karnacją. To uzależnienie może być bardzo destrukcyjne w skutkach, albowiem nie tylko grozi nam szereg chorób, ale także narusza nasz budżet, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do rozpadu rodziny.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline