Co na temat kwasu foliowego warto wiedzieć?

Bartek M. Luty 24, 2017 0
Co na temat kwasu foliowego warto wiedzieć?






Kwas foliowy, nazywany również witaminą B, folacyną czy folanem to jasnożółta substancja rozpuszczająca się w wodzie, która ulega zniszczeniu na skutek promieni słonecznych, wysokiej temperatury czy nieodpowiedniego pH. Jakie funkcje pełni w naszym organizmie i kto w szczególności powinien zadbać o suplementację z jej udziałem?

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy to substancja egzogenna, która musi zostać dostarczona z pożywieniem, jako że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Witamina B9 uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, czyli materiału genetycznego komórek, co sprawia, że jest ona niezbędna w procesie rozmnażania i wzrostu. Wpływa także na nasz system nerwowy oraz mózg i uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych komórek oraz serotoniny.

Kwas foliowy pomaga również w sprawnym funkcjonowaniu żołądka, jelit i wątroby oraz tworzy sok żołądkowy. Redukuje on także ryzyko wystąpienia raka żołądka, jelita grubego oraz szyjki macicy. To jednak nie koniec właściwości witaminy B9 – działa ona również kojąco na nasze zmysły, poprawia nastrój i pomaga radzić sobie ze stresem. Jak pokazują badania, osoby o mniejszym stężeniu kwasu foliowego we krwi znacznie łatwiej i częściej popadają w depresję.

Do głównych funkcji pełnionych w naszym organizmie przez witaminę B9 zaliczyć można regulację wzrostu i funkcjonowania komórek, zapobieganie anemii, wylewom, zakrzepom żylnym i chorobom serca oraz wpływanie na poziom homocysteiny, czyli aminokwasu wpływającego korzystnie na nasze zdrowie.

Źródła kwasu foliowego w pożywieniu

Dobrymi źródłami kwasu foliowego są w szczególności świeże warzywa o zielonych liściach takie, jak szpinak, sałata, kapusta, brokuły, szparagi czy brukselka, a także buraki, pomidory, soczewica, fasola czy groch. Duże ilości witaminy B9 znaleźć można również w jajkach, drożdżach, wątróbce, pszenicy, orzechach i słoneczniku.

Kwas foliowy w czasie ciąży

Każdej kobiecie planującej w najbliższym czasie zajść w ciążę lub starającej się o dziecko, zalecane jest dawkowanie kwasu foliowego na poziomie 0,4 mg dziennie. Związane jest to z faktem, że odgrywa on kluczową rolę w profilaktyce wad cewy nerwowej płodu, które mogą powstać podczas pierwszych czterech miesięcy od zapłodnienia, kiedy w wielu przypadkach kobieta nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jest w ciąży. Witamina B9 pomaga również zapobiegać niedokrwistości ciężarnych.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży uzależnione jest od szeregu czynników. Gdy rodzina kobiety planującej posiadanie potomstwa jest obciążona występowaniem wad cewy nerwowej, przyjmować powinna ona 4 mg kwasu foliowego dziennie (jak pokazują badania, zażywanie go na miesiąc przed spodziewanym zapłodnieniem i przez pierwsze 3 miesiące ciąży zmniejsza ryzyko ich pojawienia się u płodu o 75%). U przyszłych mam przyjmujących leki przeciwpadaczkowe jest to 1 mg każdego dnia.

Szczegółowe informacje odnośnie suplementacji kwasem foliowym znaleźć można pod adresem: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

Zapotrzebowanie na kwas foliowy

Trudno jest jednoznacznie ocenić wielkość dziennego zapotrzebowania na witaminę B. Średnio jest to jednak około 180 – 200 mcg.

Na niedobór kwasu foliowego narażone są w szczególności:

  • Osoby spożywające alkohol
  • Palacze
  • Kobiety korzystające z solarium i stosujące antykoncepcję hormonalną
  • Wcześniaki
  • Dziewczęta w okresie dojrzewania
  • Osoby cierpiące na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego
  • Osoby zażywające leki przeciwpadaczkowe
  • Osoby w podeszłym wieku
  • Osoby o ubogiej diecie

Więcej informacji na temat niedoboru kwasu foliowego dostępnych jest pod adresem: http://www.mamakreatywna.pl/niedobor-kwasu-foliowego/.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline