Trening dla biegaczy

Bartek M. Październik 17, 2017 Możliwość komentowania Trening dla biegaczy została wyłączona
Trening dla biegaczy


Osoby, których pasją jest bieganie powinny przed wszystkim wzmacniać mięśnie nóg. W czasie wielokilometrowych biegów nasze nogi są bardzo obciążone. Nic więc dziwnego, że po tak ogromnym wysiłku dokuczają nam różnego rodzaju dolegliwości. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób początkujących, które nie wiedzą jak skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Jak zadbać o nogi?

Co więc należy robić by uniknąć bólu i skurczu mięśni po dużym wysiłku? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że trening nie może ograniczać się tylko do biegania. Każdy szanujący się biegacz powinien też regularnie ćwiczyć na siłowni lub w domu. Należy zadbać by wszystkie partie mięśni nóg były rozwinięte w sposób równomierny.

Dobrze dobrane i regularnie powtarzane ćwiczenia są w stanie nie tylko zapobiec dolegliwościom bólowym oraz skurczom mięśni po wzmożonym wysiłku, ale również znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie biegu.

Dobrym testem dla naszej wytrzymałości jest moment podbiegania. Osoby początkujące pokonując wzniesienia zazwyczaj starają się utrzymać dotychczasowe tempo biegu. W wielu przypadkach kończy się to gwałtownym opadnięciem z sił i przymusową przerwą. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że nogi nie są odpowiednio wyćwiczone. Dodatkowy trening wzmacnia mięśnie, podnosi wytrzymałość oraz znacznie przyspiesza regenerację.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud i łydek

Osoby lubiące biegać powinny wzmocnić w pierwszej kolejności mięśnie łydek i ud. Doskonale do tego nadają się ćwiczenia polegające na wchodzeniu na stopień. W czasie treningu można wykorzystać jakiekolwiek niewysokie podwyższenie lub stepper. Stepper jest niewielkim urządzeniem, które doskonale symuluje wchodzenie po schodach. Dobrej jakości przyrządy do ćwiczeń znacznie poprawiają efektywność i komfort ćwiczeń.

Trening powinno się wykonywać w umiarkowanym tempie. Należy też szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią postawę. Sylwetka powinna być wyprostowana a głowa uniesiona. Ćwiczenie to każdorazowo należy powtórzyć od trzydziestu do pięćdziesięciu razy.

Ćwiczenia na stawy

W czasie biegu obciążone są nie tylko mięśnie, ale również stawy. Dlatego w czasie treningu należy również o nie zadbać. Dużo uwagi należy poświęcić przede wszystkim stawom skokowym. Ich mała stabilność jest przyczyną wielu groźnych kontuzji. Czasami wystarczy niewielka utrata równowagi spowodowana nierównością terenu by doszło do skręcenia stawu skokowego.

Jednym z bardziej skutecznych ćwiczeń wzmacniających stawy kończyn dolnych jest wykonywanie podskoków ze sztangą opartą na karku. Bardzo ważne jest by podskoki wykonywane były tylko z pomocą stawów skokowych i na wyprostowanych nogach.

Comments are closed.

Inline
Inline