Trening holistyczny w pigułce

Michał Grudzień 29, 2016 0
Trening holistyczny w pigułce





Programów treningowych napisano wiele. Tempo odwiecznej wojny pomiędzy treningiem dzielonym (splitem), a ogólnorozwojowym (FBW) nie maleje. Zwolennicy każdej teorii wręcz prześcigają się w pomysłach, by tylko udowodnić wyższość jednej rutyny nad drugą. W dobie ogromnej ilości programów treningowych, należy sobie zadać jedno, podstawowe pytanie – czy istnieje trening idealny? Dopasowany dla każdego? Dający jak najlepsze rezultaty, niezależnie od płci, celu oraz uwarunkowań genetycznych?

Trening holistyczny – założenia.

Trening holistyczny w swej prostocie łączy podstawowe i sprawdzone metody pracy nad własnym ciałem. Do jego założeń należy przede wszystkim połączenie ćwiczeń złożonych z izolowanymi. Trzy ćwiczenia wykonywane na każdą partie mięśniową odzwierciedlają ich stopniowy zakres:

  1. faza „główna” -> maksymalny wysiłek 85-95% ciężaru maksymalnego (1-2 serie, 4-6 powtórzeń),
  2. faza „pośrednia” -> wysiłek na poziomie 70-80% CM oraz ilość powtórzeń w zakresie 8-12x,
  3. faza „końcowa” -> ostatnia seria na poziomie 20-25 powtórzeń.

Trening holistyczny – pozytywy.

Takie ułożenie parametrów treningowych przypomina nieco metodę odwróconej piramidy. Zaczynamy od dużych ciężarów, a małych serii, by stopniowo przejść do niemal maksymalnej ilości powtórzeń. Takie podejście do treningu siłowego ma na celu pobudzenie maksymalnej ilości włókien mięśniowych w naszym ciele – zarówno szybko, jak i wolnokurczliwych. Innymi słowy, nasze mięśnie pracują na każdym niezbędnym zakresie, by sprzyjało to ich rozwojowi.

Założenia treningu holistycznego, możemy wpleść zarówno w trening typu split, jak i FBW. Wystarczy dostosować parametry treningu do wspomnianych trzech, a właściwie czterech faz. Czwartą fazą nazwijmy rozgrzewkę, czyli serie wstępne. To swoisty przymus przed ciężkimi seriami na samym początku. To nie tylko wpompowanie krwi do mięśni, ale i jedno z lepszych narzędzi mających na celu zapobieganie kontuzjom.

Podsumowanie.

Niezależnie od Twojego celu, założenia treningu holistycznego sprawdzą się w niemal każdej rutynie treningowej. Redukcja wagi czy budowanie masy mięśniowej to okresy, gdzie przy wdrożeniu parametrów treningu holistycznego, popracujemy nad tkanką mięśniową w każdym możliwym zakresie. Wydaje się zbyt proste? Jakie jest Wasze zdanie i doświadczenia? Zapraszam do dyskusji.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline