Nic tak bardzo nie poprawia wyglądu skóry i nie wpływa na ujędrnienie mięśni, jak ruch. Warto jednak rezultaty treningów wspomagać odpowiednią pielęgnacją. Trenerzy i lekarze polecają, by po ćwiczeniach korzystać z sauny. Kąpiele parowe wpływają na lepsze ukrwienie i detoksykację organizmu. Sauna sprzyja także relaksakcji i regeneracji.
Sauna parowa – właściwości
Regularne wizyty w saunie pozwalają zwiększyć odporność na choroby. Dzieje się tak przez wzgląd na stosunkowo szybkie zmiany temperatury, do których dochodzi w trakcie saunowania. Kąpiele parowe pozwalają także na odblokowanie gruczołów łojowych, dzięki czemu organizm może pozbyć się nadmiaru sebum. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dla tych, którzy próbują zrzucić nadmiar wagi.
Z organizmu, wraz z potem, wydalany jest nadmiar soli, co pozwala na uniknięcie nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sauna wpływa także na wydalanie toksyn. Kąpiele parowe pozwalają na pozbycie się z organizmu np. metali ciężkich.
Sauna – dlaczego warto skorzystać z sauny po treningu?
Trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia w pewnym sensie obciążają organizm. Oznacza to, że po długotrwałej aktywności fizycznej ciało musi mieć czas na zregenerowanie się. Uprawianie jakiegokolwiek sportu musi być połączone z kompleksowym planem. Można do niego zaliczyć nie tylko plany treningowe, ale także np. odpowiednią dietę, właściwą pielęgnację oraz elementy relaksacji.
Kąpiele parowe są świetne szczególnie po intensywnych treningach. Sauna pozwala na zmniejszenie potreningowego bólu mięśni. Dzięki niej układ krążenia lepiej funkcjonuje – praca serca wraca do stałego, zdrowego rytmu. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiele parowe łączą się z utratą elektrolitów. Dlatego przed kąpielą należy zadbać o odpowiednie nawodnienie.
Jaką saunę wybrać?
Jeżeli cierpisz na bóle stawów, trądzik pospolity, przewlekły stres, atopowe zapalenie skóry lub masz bóle korzonków, zdecyduj się na rytuały saunowe. Polegają one na systematycznym zażywaniu kąpieli w trakcie seansów i nocy saunowych. Takie rozwiązanie sprzyja pełnej regeneracji i całkowitemu odprężeniu. Tego typu saunowanie oferuje np. Terma Bania.
Warto pamiętać o tym, że sauna wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na zdrowie psychiczne. Rytuały saunowe, połączone np. z aromaterapią lub koloroterapią to prawdziwy relaks dla ciała i duszy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kąpiele parowe nie są odpowiednie dla wszystkich. Muszą z nich zrezygnować np. kobiety w ciąży lub diabetycy.