Marzysz o posiadaniu własnego pupila? Słodki i puchaty kociak mógłby więc sprawić Ci niezwykłą radość i stać się niezwykle ważnym domownikiem. Niestety, gdy tylko zbliżysz się do zwierzęcia zaczynasz kichać a Twoje oczy łzawić. Prawdopodobnie cierpisz na uczulenie na kota. Czy jest sposób, aby pokonać przykre dolegliwości i cieszyć się towarzystwem pupila?
Poznaj problem i jego przyczyny
To co potocznie nazywamy uczuleniem na kota czy też jego sierść, tak naprawdę jest reakcją alergiczną na złuszczony naskórek znajdujący się na futerku pupila. Co więcej, uczulać mogą również białka znajdujące się w ślinie i moczu zwierzaka. Objawami alergii są najczęściej wodnisty katar, łzawienie oczu, kichanie a także wysypka, świąd, a nawet trudności z oddychaniem i męczący kaszel. Jak więc widać, dolegliwości są na tyle poważne, że wiele osób uznaje, że nie da się ich pokonać i nie warto ryzykować. Z tego powodu w wielu domach nigdy nie zamieszkał zwierzak, a jego obecność pozostała w sferze niespełnionych marzeń. Czy tak musi być? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć alergia na kota jest poważnym problemem – można ją pokonać.
Przede wszystkim warto zdiagnozować, czy problem, z którym się borykamy to na pewno uczulenie na kota. W tym celu warto przeprowadzić testy alergiczne. Przeprowadzający je lekarz nanosi się na skórę poszczególne alergeny, a następnie robi się delikatne, płytkie nakłucie skóry. Jeśli w miejscu, w którym znajduje się alergen pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub bąbel możemy mieć pewność, że dany czynnik wywołuje problemy.
Jak poradzić sobie z uczuleniem?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że tak naprawdę nie musimy rezygnować z marzenia o posiadaniu własnego pupila. Koniecznie jednak musimy zachować się odpowiedzialnie i zabezpieczyć swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wprowadzenie odpowiednich nawyków oraz poddanie się leczeniu może bowiem sprawić, że w naszym domu z powodzeniem może zamieszkać puszysty maluch, który nie będzie nam szkodził.
Lekarz może skierować nas na odczulanie, które coraz częściej daje doskonałe efekty. Możemy również leczyć nieprzyjemne objawy, które się pojawią. W tym celu warto przyjmować lek antyalergiczny, który łagodzi katar, łzawienie czy świąd skóry. Warto zdecydować się na taki o przedłużonym uwalnianiu – dzięki temu skutecznie zniweluje on objawy nawet przez 24 godziny.
Dodatkowo osoby, które cierpią z powodu uczulenia na kota muszą wprowadzić w swoim domu pewne zasady. Wśród nich powinny znaleźć się min. regularne kąpiele zwierzaka, ponieważ zmniejsza to ilość alergenów na jego sierści, częste mycie rąk, nie dotykanie okolic oczu po kontakcie z pupilem, czy też nie wpuszczanie zwierzęcia do pomieszczenia, w którym śpi osoba z alergią.
Zastosowanie tych kilku prostych zasad zmniejsza zagrożenie pojawienia się silnych objawów uczulenia zaś stosowanie w ich przypadku odpowiednich leków sprawi, że szybciej miną i nie będą uciążliwe. Warto więc skonsultować się ze specjalistą i być może zrealizować swoje marzenie.