Uraz stawu skokowego – jak złagodzić ból?

Bartek M. Marzec 16, 2017 0
Uraz stawu skokowego – jak złagodzić ból?






Do najczęstszych urazów w obrębie stawu skokowego należy jego skręcenie, potocznie nazywane po prostu skręceniem kostki. Polega ono zazwyczaj na niegroźnym uszkodzeniu lub naciągnięciu torebki stawowej i więzadeł. Uraz wiąże się często z ograniczeniem ruchomości stawu, obrzękiem i wymaga okresu odpoczynku od aktywności fizycznej. Często lekarz zaleca również zajęcia fizjoterapeutyczne, które pozwolą powrócić do sprawności sprzed urazu. Każdemu urazowi stawu skokowego towarzyszy ból. Może mieć on różne natężenie w zależności od stopnia uszkodzenia stawu. Czasami odczuwamy go jedynie w trakcie ruchu, a niekiedy towarzyszy nam nawet w spoczynku. Możliwe, że w trakcie okresu rekonwalescencji będziemy musieli sięgnąć po metody pozwalające złagodzić odczuwany dyskomfort i ból.

Zimno hamuje bodźce bólowe

Stosowanie zimnych okładów zmniejsza obrzęk w okolicy kostki, redukuje stan zapalny powstający w miejscu uszkodzenia, a także przynosi ulgę w bólu. Kostkę możemy okładać lodem zawiniętym w ręcznik. Ta metoda skutecznie schłodzi rozpalone miejsce i zmniejszy ból. Nie należy wykonywać okładów z lodu zbyt długo – mogą być one przyczyną odmrożenia. Możemy wykorzystać też specjalne, dostępne w aptece plastry chłodzące. Terapię zimnem powtarzamy kilka razy dziennie przez pierwsze 24-48 godzin od kontuzji.

Uszkodzona kostka nie może być przeciążana

Zazwyczaj, przy urazach kostki, każda próba ruchu wiąże się z dyskomfortem. Nawet przy pierwszym stopniu zwichnięcia, gdy wizyta u ortopedy nie jest konieczna, każdemu krokowi może towarzyszyć spory ból. Dlatego przede wszystkim należy dać odpocząć nadwyrężonym strukturom stawu od wysiłku fizycznego i nie narażać ich na kolejne mikrourazy i przeciążenia, które mogą powstać w trakcie ruchu. Dla szybszego leczenia i właściwej regeneracji tkanek konieczne jest ograniczenie ruchu lub nawet całkowite unieruchomienie kostki i jej okolic. Warto w celu zmniejszenia obrzęku trzymać stopę wyżej, np. podczas odpoczynku.

Bandaż elastyczny ustabilizuje miejsce urazu

Ruch stopą w jakiejkolwiek płaszczyźnie, w przypadku skręcenia kostki, wiąże się często z bólem. Aby lepiej unieruchomić uszkodzone miejsce najlepiej skorzystać z opatrunku elastycznego. Zabezpieczy on kostkę przed kolejnymi urazami, a dzięki stabilizacji jej struktur ułatwi prawidłowe gojenie. Opatrunek możemy wykonać sami wykorzystując bandaż elastyczny. Niekiedy, gdy uraz kostki jest poważniejszy, lekarz może zalecić opatrunek gipsowy na czas gojenia.

Środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym

Niesteroidowe leki przeciwzapalne  mogą pomóc w walce z bólem pourazowym, jaki  towarzyszy skręconej kostce. Tak działają leki zawierające np.: ibuprofen, diklofenak czy deksketoprofen dostępne w aptece również bez recepty. Ten ostatni charakteryzuj się szybkim działaniem przeciwbólowym, można kupić  zarówno w tabletkach, jak  i w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Lek ten  walczy z bólem i stanem zapalnym towarzyszącym urazowi stawu skokowego. (więcej szczegółów tutaj).

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline