VLCD czyli dieta niskokaloryczna

Michał Październik 20, 2014 3
VLCD czyli dieta niskokaloryczna

Świat kulturystyczny opiera się na słowie dieta – to niepodważalne. Dzisiejszy trendy w kwestii diety to 5-7 zbilansowanych posiłków o kaloryczności (zależnie od celu) większej lub mniejszej od naszego BMR (basal metabolic rate z ang.). Co dzieje się z naszym organizmem, gdy nagle zmniejszymy drastycznie kaloryczność? Czy w kwestii redukcji wagi może być to dla nas korzystne? Zapraszam do świata VLCD czyli do very low calorie diet czyli w prostym tłumaczeniu -> diety niskokalorycznej.

Kaloryczność diety VLCD opiera się na poziomie 800-1400kcal (zależnie od płci oraz innych czynników), a co bardzo ważne – białko jako makroskładnik diety na poziomie 200g, albo 2g/kgmc. Najważniejsze w diecie jest to, aby węglowodany spożywać tylko i wyłącznie z warzyw (i to niecukrowych!), zaś tłuszcze oscylujące gdzieś w 50g. Jeśli nie wiesz, jak liczyć makroskładniki, zapraszam do artykułu „Prosta metoda na liczenie kalorii”.

Termogemiki, kofeina oraz suplementy zawierające witaminy i minerały sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Bardzo niska kaloryczność niesie ryzyko tego, że zdobyta masa mięśniowa zostanie przez nasz organizm wręcz zjedzona. Pamiętajmy, aby trening siłowy skupić na podstawowych ćwiczeniach wielostawowych. Ćwiczeń cardio nie robimy w ogóle. Dlaczego? Otóż dlatego, że sesja cardio spala ok. 500kcal, a my i tak mamy już ich mało.

Pamiętamy, że niska kaloryczność wymaga bardzo odpornej psychiki. Czy warto spróbować? Oczywiście, że warto, lecz należy przy tym pamiętać o zdrowiu oraz podstawowych zasadach zdrowego rozsądku.

3 komentarze »

 1. follow Luty 23, 2015 at 5:20 pm -

  Odnaleźć obecnie rzeczywiście świetnego bloga nie jest takie łatwe, toteż cieszę się,
  że cię odnalazłem

 2. Malwina W. Kwiecień 28, 2016 at 12:45 pm -

  Fajne i konkretne porady, dzięki wielkie bo się właśnie przymierzam do przejścia na dietę.

  Pozdrawiam serdecznie
  Malwina W.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline