Czy warto kupić bieżnię?

Bartek M. Grudzień 12, 2018 Możliwość komentowania Czy warto kupić bieżnię? została wyłączona
Czy warto kupić bieżnię?






Bieganie to bardzo popularny sport, który można uprawiać praktycznie w każdych warunkach. Nie wszyscy jednak lubią biegać w deszczu czy mrozie. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą zniechęcić do treningu. Jeśli pogoda zmniejsza nasza motywację, można zastanowić się, czy warto kupić bieżnię, aby kontynuować aktywność fizyczną.

Bieżnia w domu

Bieżnia to urządzenie, dzięki którym możemy odbyć trening w domowym zaciszu. W zależności od ustawień, możemy wykonać ćwiczenia biegowe, ale też chodziarskie. Na rynku urządzeń sportowych możemy znaleźć różne rodzaje bieżni, ale najpopularniejsze są mechaniczne i elektryczne. Bieżnia mechaniczna jest najtańsza, a napędem jesteśmy my sami – aby wprawić pas biegowy w ruch, musimy zrobił to siłą naszych nóg. Wygodniejsza jest bieżnia elektryczna, która napędzana jest silnikiem. Możemy dopasować pod jakim kątem chcemy biegać, z jaką prędkością i intensywnością.

Zalety bieżni

Wśród zalet posiadania bieżni można wymienić przede wszystkim możliwość wykonania treningu bez wychodzenia z domu. Nie tylko niekorzystne warunki pogodowe odwodzą nas od biegania. Czasami po prostu nie mamy gdzie wykonać treningu – brak okolicznego parku, ruchliwe ulice, źle oświetlona droga (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym) mogą sprawić, że bieganie przestaje być komfortowe. Dodatkowym plusem jest szeroki pakiet planów treningowych, które możemy dopasowywać do naszej kondycji. W trakcie treningu na bieżni możemy również monitorować puls, tempo biegu czy ilość spalonych kalorii. W zależności od wybranego modelu możemy również sprawdzać, jakie wykonaliśmy postępy w treningach. Niektórzy przeciwnicy biegania uważają, że jogging jest po prostu nudny. Bieżnia jest odpowiedzią na ten argument – w trakcie treningu możemy słuchać muzyki, oglądać filmy czy programy telewizyjne.

Jakie są minusy?

Tutaj przede wszystkim należy wymienić rozmiary urządzenia. Bieżnia nie należy do małych przyrządów, jeśli więc chcemy ją zakupić, musimy mieć sporo miejsca na jej przechowywanie. Drugim minusem jest głośna praca urządzenia. O ile dla biegacza może nie stanowić to problemu, ponieważ wystarczy, że włoży słuchawki do uszu z ulubioną muzyką, o tyle dla pozostałych domowników urządzenie może być uciążliwe. Ostatni, ale jednak bardzo ważny czynnik, to cena. Urządzenie nie jest po prostu tanie.

Jak wybrać bieżnię?

Jeśli już decydujemy się na taki zakup, warto zainwestować w odpowiedniej jakości sprzęt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  1. Obciążenie – bardzo ważny parametr techniczny. Dopuszczalne obciążenie podawane jest w kilogramach i odpowiada wadze ciała biegacza. Możemy wybrać bieżnię o maksymalnym obciążeniu 100 kg, 150 kg, a nawet 200 kg. Jeśli więc walczymy z nadwagą, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas bieżnia będzie dla nas odpowiednia.
  2. Moc silnika – w przypadku bieżni elektrycznej moc silnika jest bardzo istotna. Moc wyrażana jest w kilometrach. Im wyższa moc, tym większa prędkość możemy rozwinąć. Dla przykładu – bieżnia o mocy silnika 2 km pozwoli nam jedynie na trucht. Jeśli chcemy biegać szybciej, powinniśmy poszukać bieżni o większej mocy.
  3. Rozmiar pasa biegowego – czyli pas, po którym biegniemy. Nie może być ani za wąski, ani za krótki, ponieważ trening nie będzie dla nas komfortowy. Optymalny wymiar pasa biegowego to 176×78,5 cm.
  4. Funkcje dodatkowe – miejsce na bidon, dodatkowe funkcje np., monitoring pulsu, wskaźnik spalonej tkanki tłuszczowej, głośniki, zabezpieczenie przed upadkiem … Dodatkowych możliwości jest bardzo dużo.

Zakup bieżni

Ceny bieżni są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele możemy kupić już za kilkaset złotych, jednak warto zainwestować w urządzenie wysokiej jakości. W zależności od rodzaju bieżni, ceny mogą się wahać nawet do kilku tysięcy złotych. To spory wydatek. Jeśli jednak chcemy zakupić bieżnię, np. elektryczną, ale nie posiadamy wystarczających oszczędności na ten cel, warto rozważyć opcję pożyczki online – proficredit.pl. Takie rozwiązanie może nam pomóc w zakupie sprzętu sportowego, a możliwość spłaty w ratach nie obciąży naszego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pożyczki online, tak jak tradycyjne pożyczki zaciągane w banku, wymagają terminowej spłaty. Dlatego taka decyzja zakupowa powinna być poprzedzona analizą sytuacji finansowej, aby nie mieć żadnych trudności uregulowaniu pożyczki online.

Comments are closed.

Inline
Inline