Witamina D a sport

Aneta Rachwał - Adamczyk Sierpień 14, 2016 2
Witamina D a sport

Witamina D ma ogromne znaczenie dla sportowców, o wiele większe aniżeli dla osób mniej aktywnych. To właśnie ona decyduje o wydajności całego organizmu, doskonałej kondycji kości, mięśni oraz nerwów. Jeżeli mamy do czynienia z niedoborem witaminy D w organizmie wówczas skutkować to może przewlekłym zmęczeniem, a także jesteśmy o wiele bardziej narażeni na kontuzje i urazy.

Żywienie sportowe a witamina D

W żywieniu sportowym witamina D odgrywa niezwykle ważną rolę, niestety wciąż mało osób zdaje sobie z tego faktu sprawę. Dlaczego witamina D jest tak bardzo ważna dla wszystkich, a przede wszystkim dla sportowców?

Witamina D jest hormonem o budowie steroidowej, który to w znacznym stopniu testosteron. Organizm człowieka produkuje samodzielnie witaminę D poprzez syntezę skórną, jaka występuje pod wpływem promieni UV. Klimat, niewielka ilość słońca sprawia, jednak, że często cierpimy na niedobory witaminy D, przez co musimy uzupełniać je suplementami diety.

Dzienna dawka witaminy D dla sportowca

Osoby aktywne, uprawiające sport muszą spożywać większą ilość witaminy D aniżeli osoby, które prowadzą bierny tryb życia, mnie ruszają się i pracują umysłowo a nie fizycznie. Dobowa dawka witaminy D powinna wynosić około 1000 j.m zaś u osób, które trenują bardzo intensywnie, idealna dawka to 2000 j.m. warto wspomnieć, że witaminę D powinno się przyjmować w okresie od września do kwietnia. W przypadku stwierdzonego, bardzo dużego niedoboru witaminy D dawka sięgać powinna od 2000 do 4000 j.m w ciągu dnia.

Jaką dzienną dawkę witaminy D3 powinny przyjmować osoby uprawiające sport?

Co do zalecanych dawek witaminy D3 istnieje wiele rozbieżności i trudno wskazać jedną, obowiązującą rekomendację. Najczęściej podaje się, że dawka dobowa witaminy D3 powinna wynosić 1000 j.m., a u bardzo intensywnie trenujących osób 2000 j.m. (suplementowana w okresie od września do kwietnia). Podane wartości dotyczą jednak profilaktyki, natomiast w przypadku stwierdzonego niedoboru, należy przyjmować 2000-4000 j.m. dziennie aż do osiągnięcia prawidłowego poziomu tej substancji w organizmie.

Zalety witaminy D dla sportowców

Jeżeli w organizmie sportowca będzie adekwatny poziom witaminy D, bez wątpienia przyniesie to ogromne korzyści dla całego organizmu. Warto wymienić, iż:

 • Witamina D stymuluje syntezę białek, a dzięki temu mamy do czynienia z szybszym przyrostem masy mięśniowej
 • Witamina D bierze również czynny udział w wytwarzaniu miozyny, troponiny oraz aktyny, dzięki którym buduje się siła mięśniowa.
 • Wpływa na siłę skurczu mięśni
 • Pobudza produkcję testosteronu
 • Bierze udział w procesie mineralizacji kości

 

2 komentarze »

 1. Anies Sierpień 17, 2016 at 9:14 am -

  Witamina D jest bardzo dobra dla ćwiczących mężczyzn również dlatego, że jej poziom ma korzystny wpływ na ilość testosteronu, co polepsza libido oraz płodność.

  • Marcin Sierpień 19, 2016 at 10:58 am -

   Pamiętajmy, że wszystkie witaminy są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu, nie tylko D rzecz jasna 🙂

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline