Wpływ melatoniny na sen

Michał Styczeń 8, 2015 0
Wpływ melatoniny na sen

Zaburzenia snu to wbrew pozorom dosyć powszechny problem, który dotyka wielu Polaków. Co ciekawe, pomimo sygnałów wysyłanych przez organizm, temat bezsenności wydaje się być nader często bagatelizowany. Istnieje wiele sposobów na walkę z bezsennością. Nie podlega wątpliwości fakt, iż w przypadku nasilania się objawów czyli problemów z zaśnięciem, płytkości snu oraz budzeniu w nocy, radzimy kontakt z lekarzem, który poprowadzi dalsze leczenie.

W tym artykule chciałbym przybliżyć rolę melatoniny w procesie prawidłowego snu. Zacznijmy od tego, że melatonina jest naturalnie wytwarzana przez nasz organizm. Jej produkcja waha się od pory doby, co w praktyce oznacza to, że w godzinach wieczornych jej produkcja jest na bardzo wysokim poziomie, gdyż w surowicy osiąga stężenie nawet 80-200 pg/ml. Nie podlega zatem wątpliwości fakt, iż melatonina ma bardzo duży wpływ na kształtowanie rytmu dobowego.

Wiele badań naukowych wskazuje, że suplementacja melatoniną pomaga w walce z zaburzeniami snu, z uwagi na fakt, iż pomaga w zasypianiu, pozwala na głębszy sen, a ponadto znacznie poprawia jakość snu. Biorąc pod uwagę fakt dostępność owego suplementu oraz jego cenę, łatwo stwierdzić, że suplementacja melatoniną wydaje się być dobrą opcją dla osób z zaburzeniami snu.

Zwróćmy uwagę również na fakt, iż melatonina posiada właściwości antyoksydacyjne czyli jest popularnie nazywanym przeciwutleniaczem. Ponadto, suplementacja melatoniną pozwala na obniżenie ciśnienia krwi oraz walkę z tzw. jesienną chandrą przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w okresie jesienno-zimowym zauważono znacznie mniejszą produkcję w/w.

Jak zatem stosować melatoninę? Z pewnością nie wypada jej stosować w ciągu dnia – może to spowodować senność oraz zaburzyć pracę naszego zegara biologicznego. Wyjątek stanowią osoby, które mają pracę wielozmianową. Przemyślana oraz dopasowana do stylu życia suplementacja melatoniny potrafi podnieść jakość snu, a co za tym idzie – funkcjonowania w wymierny i odczuwalny sposób.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline