Czy wybielanie zębów ma sens?

Marcin Kwiecień 8, 2016 1
Czy wybielanie zębów ma sens?

Coraz bardziej popularne stały się ostatnio zabiegi wybielania zębów. Zanim jednak udamy się na kosztowną wizytę u dentysty, warto zapoznać się z innymi sposobami wybielania zębów. Warto zacząć od tego, że kolor uzębienia zależy w głównej mierze od genów. To właśnie one wpływają na kolor uzębienia, a dopiero później są to inne czynniki zewnętrzne. Jest to przede wszystkim systematyczność i jakość, z jaką utrzymujemy w czystości naszą jamę ustną. Staranne mycie zębów, odpowiednio długi czas, czyszczenie języka i używanie nici dentystycznej oraz płukanie uzębienia specjalnymi płynami.

Od czego zależy biel zębów?

Wszystko to składa się na stan i świeżość naszych zębów. Ale to nie wszystko. Bo nawet przy systematycznym i starannym dbaniu o zęby i jamę ustną, nasza dieta i styl życia mogą wpłynąć na ubarwienie naszych zębów. Przede wszystkim papierosy, kawa oraz wino są najczęstszymi przyczynami pożółknięcia, ale również herbata czy jagody mogą przyczynić się do zmiany koloru na ciemniejszy.

Kiedy iść do specjalisty?

Dlatego, nim postanowimy odwiedzić gabinet dentystyczny, warto się zastanowić, czy nasz styl życia oraz dieta nie mają decydującego wpływu na stan naszego uzębienia. Jeżeli tak, to dużo rozsądniej będzie wprowadzić zmiany na tej płaszczyźnie niż decydować się na zabieg. Zwłaszcza, że wybieleniu zębów mogą służyć również specjalne wybielające pasty. Jest to zdecydowanie jedna z najtańszych opcji do wybielenia zębów. Jej koszt to wydatek rzędu kilkunastu złotych, a efekt może być widoczny w skali od jednego do dwóch tonów.

Istnieją również inne preparatu. Są to na przykład paski wybielające. Przynoszą one nieco lepszy efekt niż sama pasta, bo są w stanie wybielić zęby o dwa do czterech tonów, a na rezultat trzeba będzie poczekać od jednego do dwóch tygodni. Koszt takich pasków to około czterdziestu złotych. Dla niecierpliwych jest metoda wykorzystująca specjalne lampy. Jest najbardziej kosztowną z metod, ale jej efekty widać już nawet po jednym zabiegu. Jednorazowo można rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów. Nie jest to zabieg bolesny dla zębów, ale zdecydowanie bolesny dla portfela.

Jak dbać o wybielone zęby?

Musimy pamiętać, że po każdorazowym zabiegu wybielania zębów, musimy być bardzo ostrożni. Chodzi tu głównie o uwrażliwienie uzębienia trwające zwykle od jednego do dwóch dni. Niemniej, po każdorazowym zabiegu, nie powinniśmy spożywać przede wszystkim produktów silnie koloryzujących. W istocie, przez okres do dwóch/trzech godzin nie jest wskazane spożywanie niczego poza wodą ze względu na wrażliwość świeżej powłoki zęba. Musimy być bardzo ostrożni, żeby jej nie uszkodzić.

One Comment »

  1. Karola Kwiecień 11, 2016 at 2:14 pm -

    Ja wybieliłam swoje zęby za pomocą pasków wybielających, trochę zęby bolały po stosowaniu pasków ale zęby są trochę bielsze

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline