Jak wybrać dobrą matę do ćwiczeń?

Marcin Październik 26, 2016 3
Jak wybrać dobrą matę do ćwiczeń?

Przygoda z trenowaniem, to coraz modniejsza forma spędzania wolnego czasu. Jeśli jednak sami decydujemy się organizować poszczególny zestawy ćwiczeń, ważne abyśmy potrafili umiejętnie do tego podejść. Warto więc zadbać o każdy szczegół, także o podłoże na której oprzemy nasze ciało. Dlatego też nie ma lepszego rozwiązania, niż mata. Ich rodzajów jest jednak kilka, a każdych z nich należy dobrać przede wszystkim pod rodzaj wykonywanego treningu.

Materiał – najistotniejszy?

W pewnym sensie tak, bo w przypadku materiału nie tylko chodzi o to, aby był wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Dlatego jeśli myślimy o niegromadzącym się dodatkowym brudzie najlepiej jeśli zdecydujemy się na maty gładkie, a nie chropowate. To na co również należy zwrócić uwagę, to długość, która powinna być zgodna z naszym wzrostem i grubość, która powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń (im większa konieczność amortyzacji, tym materiał powinien być grubszy). Grunt także, by maty można było swobodnie przechowywać i przewozić, dlatego ważna jest też ich elastyczność.

Maty do fitness – rodzaje

Grube materace, zazwyczaj spotykane w szkolnych salach sportowych, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także w sanatoriach, to maty gimnastyczne, które tym samym służą intensywnym ćwiczeniom. Zupełnie inny rodzaj materiały posiadają materace do są maty do jogi, których grubość wynosi zazwyczaj od 2,5 do 3,5 milimetrów. Wykonane są jednak z takiego materiału, że potrafią chronić głowę przed ślizganiem się w czasie treningów. Potrzebujesz maty do takich dyscyplin jak: judo, karate, jiu-jitsu, czy inne sporty walki? Tu idealne okazują się maty tatami, które kiedyś, co warto wiedzieć tworzone były ze słomy. Śmiało jednak można stwierdzić, że te wszystkie rodzaje łączą maty treningowe służące nie tylko do typowych treningów fitness, ale i treningów pilates, czy aerobiku. Wykonane są z neoprenu, inaczej zwanej syntetyczną pianką, która chroni przed stłuczeniami zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji.

Często maty jednak służą nie tylko ochronie ciała, ale i sprzętu. Ta grupa odbiorców najchętniej wybiera materace ochronne, które zapobiegają uszkodzeniu między innymi rowerom stacjonarnym, czy orbitrekom. Tego typu materace idealnie tłumią dźwięki, mają także działania antypoślizgowe.

Jako ciekawostkę warto dodać, że oprócz wspomnianego komfortu i bezpieczeństwa tego typu maty po prostu dobrze się prezentują. Dlatego też dostępne są w różnorodnej kolorystyce.

3 komentarze »

 1. Wellness0 Październik 28, 2016 at 7:37 am -

  Właśnie jestem przed zakupem maty ;D

 2. SkiTenis Październik 28, 2016 at 8:34 am -

  Często maty służą też… ochronie podłogi. 😉

  Wykonując ćwiczenia w domu jak Chodakowska czy inne, warto mimo wszystko zainwestować w dobrą matę. Szkoda swojego sprzętu i otartych kolan.

 3. Basia Październik 30, 2016 at 9:00 pm -

  Warto przemyśleć do czego ta mata będzie nam służyła, to prawda i pod tym kontem zastanawiać się jaką kupić. Ja zainwestowałam w taką, jaką mają na siłowniach. Osobiście jestem zadowolona 😀

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline